Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan-Kanada İş Konseyi: İlişkilerin bozulması, Ottawa’yı etkiler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad/ Fethurrahman Yusuf

Suudi Arabistan-Kanada İş Konseyi (SCBC), iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin dondurulmasının, özellikle Suudi Arabistan 2030 Vizyonu kapsamındaki dev projeler çerçevesinde Kanada üzerinde olumsuz anlamda büyük etkileri olacağını belirtti.

Suudi Arabistan-Kanada İş Konseyi Başkanı Dr. Imad al-Dukair, ABD’nin New York kentinden telefon görüşmesi aracılığıyla verdiği demeçte, Kanada’ya yönelik boykot kararının etkisinin olumsuz olacağını söyledi. Kanada’nın ekonomik açıdan yaşananlardan, Suudi Arabistan’dan daha çok etkileneceğini belirten al-Dukair, ortak stratejik ilişkileri olan ülkeler arasındaki sorunların çözümü için çok sayıda seçeneğin olduğunu vurguladı. Konsey Başkanı, Kanada hükümeti ile Riyad Büyükelçiliği’nin, Suudi Arabistan’ın iç işlerine karışması sebebiyle ilişkilerin dondurulmasının, Kanada’yı ekonomik, yatırım ve ticaret yönlerinden önemli ölçüde etkileyeceğine de dikkat çekti.

“Kanada, G7 üyesi olsa da ekonomik açıdan zayıf bir ülke”

Riyad ve Ottawa arasındaki rakamların, ekonomik, ticari ve yatırım çıkarlarını ortaya koyduğuna işaret eden Dr. Imad al-Dukair, “Kanada, G7 üyesi olmasına rağmen ekonomik açıdan zayıf bir ülke. Bununla birlikte Kanada ekonomisi, Suudi Arabistan ve diğer G7 ülkelerinin ekonomilerinden daha geride” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan ve Kanada arasındaki ticaret hacminin yılda 4 ila 5 milyar dolar olduğunu açıklayan Dukair, iki ülke arasında son 10 yıldaki ticaret hacminin 37.3 milyar dolara ulaştığını belirtti. Dr. Imad al-Dukair, Riyad-Ottowa hattında, ilişkilerin ve ticaret işbirliğinin iyileştirilmesine yönelik çözüm bulunabileceğine de dikkat çekti.

Riyad ve Ottawa arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerinin kesilmesinin Kanada tarafında daha olumsuz etkileri olacağını ifade eden Dukair, iki ülke arasındaki işbirliği alanlarının, eğitim, sağlık, petrol, petrol mühendisliği ve askeri taşımacılık alanlarında büyük bir işbirliği projesi gibi geniş kapsamlı olduğunu kaydetti.

Eğitim alanının bu işbirlikleri içerisinde en önemlisi olduğunu belirten Dr. Imad al-Dukair, Kanada üniversitelerinde okuyan 15 ila 20 bin Suudi öğrenci olduğunu söyledi. Dukair, Kanada’daki Suudi yatırımlarının, Suudi Arabistan’daki Kanada yatırımlarından daha büyük olduğuna dikkat çekti. Suudi Arabistan’ın ekonomik boykotunun, Kanada üzerinde büyük bir etki yaratacağının altını çizerek, bu durumun Kanada’yı Suudi Arabistan’ın kısa süre önce yabancı yatırımcılara sunduğu yatırım pastasından mahrum bırakacağını vurguladı.

Ekonomistler: Yaşananlardan zararlı çıkan Kanada olur

Öte yandan ekonomist Salah Barnawi, Kanada’yı boykot eden Riyad’ın iki ülke arasındaki tüm yeni ticaret ve yatırımları dondurduğunu, bu durumun yabancı yatırımcıların Kanada’ya olan güvenini ve ekonomik büyümesini doğrudan etkileyeceğini söyledi.

Diğer bir ekonomi uzmanı Sadık İdris ise yaptığı değerlendirmede, “Ottawa, Suudi Arabistan ile arasındaki ortak çıkarların büyüklüğü ve önemini göz ardı ederek, asılsız iddialarla büyük bir hata yaptı” dedi.

Yine başka bir ekonomist Abdurrahman Atta ise konuya ilişkin yorumunda, “İlişkilerin kesilmesi, Ottawa’nın Körfez’deki çıkarlarına zarar verecek. Bölgedeki en büyük pazar olan Suudi pazarını elinden kaçırmasına neden olacak. Bu durumun Kanada’ya ekonomik ve ticari olarak etkileri, yıllarca sürer” şeklinde konuştu.

Eş-Şuruk Ekonomi Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Abdurrahman Bağşin ise, “Boykot, Ottawa’yı, eğitim programlarından, burslardan, arkadaşlıktan ve öğrencilerin diğer ülkelere gönderilmesi gibi ekonomik faydalardan yoksun bıraktı” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan, dün Kanada Büyükelçisi Dennis Horak’a ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre tanımıştı. Riyad, Ottawa’daki Suudi büyükelçiyi de ülkesine geri çağırmış ve Kanada’yla tüm yeni ticaret ilişkilerini durdurduğunu bildirmişti.