Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Kanada’yla ticari ve diplomatik ilişkilerini dondurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, içişlerine karıştığı gerekçe gösterilerek Kanada’yla tüm yeni ticaret ve yatırım anlaşmalarıyla, diplomatik ilişkilerini dondurduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan tarafından Pazar günü yapılan açıklamada, iki ülke arasındaki tüm yeni ticari ve yatırım işlemlerinin dondurulduğu ifade edildi. Kanada Büyükelçisini sınır dışı ettiğini ve Kanada’daki Suudi Büyükelçisini geri çağırdığını bildiren Suudi Arabistan, Kanada’nın Riyad Büyükelçisi Dennis Horak’ın istenmeyen kişi ilan edildiğini ve ülkeyi 24 saat içinde terk etmesi gerektiğini belirtti.

Suudi Arabistan’dan sert tepki

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Kanada Dışişleri Bakanı ve Kanada Büyükelçisi’nin sivil toplum aktivistleri olarak adlandırılan ve Krallık’ta tutuklu bulunan kimselerin derhal serbest bırakılmaları çağrısının ardından, “Bu tamamen yanlış bir iddia olup herhangi bir bilgiye ve gerçekliğe de dayanmamaktadır. Söz konusu kimselerin yetkili makamlarca tutuklanması, tutuklamalarını gerektiren suçları işlemelerinden kaynaklanıyor. Bu kimselerin yerleşik prosedürlere uygun olarak meşru olan haklardan faydalanmaları sağlanmakla birlikte soruşturma aşamaları sırasında kendilerine bütün güvenceler sağlandı” açıklaması yapıldı.

Bakanlık, Kanada’nın tutumunun Suudi Arabistan’ın iç işlerine açık bir müdahale olduğunu, en temel uluslararası normlarla çeliştiğini ve devletlerarasındaki ilişkiler ile ilgili bütün sözleşmelere aykırı olduğunu vurguladı.

“Kanada’nın pozisyonu bir saldırıdır”

Kanada’nın bu tutumunu Suudi rejimi, yargısı ve egemenliğine karşı açık bir ihlal olarak değerlendiren bakanlık, “Suudi Arabistan, uzun tarihi boyunca, iç işlerine karışılmasını kabul etmemiştir ve kabul etmeyecektir” diyerek, “Kanada’nın pozisyonu, Suudi Arabistan’a yönelik bir saldırıdır. Krallığın egemenliğini zayıflatmaya çalışan herkesi caydıracak sert bir tutum takınılmasını gerektiriyor. ‘Hemen serbest bırakın’ ifadesi oldukça talihsiz bir ifade. Böyle bir şey ülkeler arasındaki ilişkilerde kabul edilemez. Suudi Arabistan, Kanada hükümetinin tutumunu mutlak ve kesin olarak reddediyor ve Kanada da dahil olmak üzere herhangi bir devletin kendi iç işlerine ve vatandaşları ile ilişkisine karışmamaları konusundaki netliğini ve kararlılığını vurguluyor. Kanada’nın söz konusu girişimleri, Kanada’nın iç işlerine karışmamıza izin verdiği anlamına geliyor.”

“Kanada ve diğer ülkeler, Krallığın kendi vatandaşını onlardan daha fazla önemsediğini bilsin. Suudi, Kanada ile arasındaki tüm yeni ticaret ve yatırım işlemlerini dondurdu ve diğer tedbirleri alma hakkını da saklı tutuyor. Kanada Büyükelçisi sınır dışı edildi ve Kanada’daki Suudi Büyükelçisi istişare yapmak için çağırıldı. Kanada’nın Riyad Büyükelçisi Dennis Horak istenmeyen kişi ilan edildi ve ülkeyi 24 saat içinde terk etmesi gerektiği bildirdi” ifadeleri kullanıldı.