Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Kaşıkçı davasının siyasileştirilmesini reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında bugün Tebük şehrinde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, sanıklar hakkında hüküm verilmesi için Başsavcılık tarafından Suudi yargısına sevk edilen Kaşıkçı davasının siyasallaştırılması reddedildi.

Bakanlar Kurulu, Cemal Kaşıkçı davasına ilişkin yürütülen soruşturma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Başsavcılığın açıklamalarını memnuniyetle karşılayan tüm kardeş ve dost ülke ve kuruluşlara teşekkürlerini iletti.

Toplantıda, Şûra Meclisi’nin yedinci döneminin üçüncü çalışma yılının açılışını yapan Kral Selman’ın, ülkenin iç ve dış politikasıyla ilgili konulara değindiği, Suudi Arabistan’ın, ‘2030 Vizyonu’nun plan ve programlarına uygun olarak yaşanan kapsamlı gelişimden gurur duyduğunu ifade ettiği, ülkenin adaletin tesis edilmesine dayalı İslami bir yaklaşım üzerine kurulduğunu ve Allah’ın şeriatının uygulanmasından sapmayacağını buna ilaveten yargı ve Başsavcılığın çabaları ile gurur duyduklarını içeren konuşmasına vurgu yapıldı.

Bakanlar Kurulu, ayrıca Kral Selman’ın, Suudi Arabistan’ın bölgede kalkınma ile liderlik rolünün yanı sıra bölgesel ve uluslararası meselelere yönelik tutumunun devam edeceğini, Suudi Arabistan’ın karşılıklı çıkar ve saygıya dayanan dost ülkeler ile stratejik ortaklığa istekli olduğunu ve dünya ekonomisinin büyümesi ile gelişmesine katkıda bulunduğunu ifade eden sözleri onaylandı.

Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad, Bakanlar Kurulu’nun, Yemen’in ekonomi ve istikrarına yardımcı olmak için atılan adımları belirlemek amacıyla ABD, İngiltere, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) oluşan uluslararası dörtlü komisyonun, Riyad’da düzenlediği toplantıda yapılan, Yemen’deki ekonomik ve insani durumun ele alınmasına yönelik acil önlemlerin ifade edildiği açıklamayı değerlendirdiğini belirtti.

Dr. Avad, Arap Birliği Konseyi’nin, Kahire’de Daimi Temsilciler düzeyinde yaptığı acil toplantı sırasında Suudi Arabistan tarafından onaylandığı gibi toplantıda, Filistin davasına karşı daimi ve kararlı duruşa dayanarak, Gazze’deki İsrail ihlallerinin kınandığını ve meşru haklarını geri kazanmada Filistin halkı ile dayanışma içinde olduklarının teyit edildiğini söyledi.

Toplantı esnasında, Suudi Arabistan ile Türkiye arasında, konut alanında işbirliğini öngören bir mutabakat anlaşmasının onaylandığını aktaran Dr. Avad, Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan’ın iç meselelerine ilişkin bir takım kararlar alındığı bilgisini de verdi.