Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Kaşıkçı’nın ölümünü açıkladı, 18 kişi gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk içinde Suudi uyruklu şüpheli kişilerle yaşanan arbede neticesinde hayatını kaybetti. Riyad, olaydan sonra 18 Suudi Arabistan vatandaşının gözaltına alındığını, iki üst düzey yetkilinin görevden alındığını ve istihbarat örgütlerinin yeniden düzenleneceğini de duyurdu.

Diğer yandan yetkili bir Suudi kaynak tarafından yapılan açıklamada, Riyad’ın Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması meselesi ile en üst düzeyde ilgilendiği ve kayboluşuna ilişkin nedenlerin ve koşulların ortaya çıkarılması için Krallık tarafından gerekli adımların atıldığı belirtildi. Mevkidaşlarıyla işbirliği yapmaları ve soruşturmaya katılmaları amacıyla 6 Ekim’de Türkiye’ye bir güvenlik ekibi gönderildi.

Ortak güvenlik ekibi oluşturuldu

Türk güvenlik makamlarının İstanbul konsolosluğunu ve konsolosun evini incelemelerine izin verilmesinin yanı sıra Krallık ve Türkiye Cumhuriyeti arasında ortak bir güvenlik ekibi oluşturuldu. Ayrıca Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Başsavcı eş- Şeyh Suud el- Mucib’e bu konuda soruşturma başlatma emri verdi. Başsavcılık, Türk yetkililerin ortak güvenlik ekibine sundukları bilgiler ışığında olayla ilgisi bulunan şüpheliler hakkında olayla ilgili bilgileri olup olmadığı konusunda soruşturma başlattı. Güvenlik yetkililerine bu zamana kadar verilen bilgiler, Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluktan ayrılışını işaret ediyordu.

Suudi yönetiminin direktifleri gerçeklerin tüm açıklığıyla ortaya çıkması ve ne olursa olsun tüm şeffaflığıyla duyurma yönünde. Başsavcılık tarafından gerçekleştirilen ilk soruşturmalar, şüphelilerin Cemal Kaşıkçı ile görüşmek üzere İstanbul’a gittiklerini ortaya koydu. Bu da ülkeye dönme ihtimalini gösteren işaretlerin olduğunu ortaya koyuyor.

Başsavcılıktan bir kaynağın yaptığı açıklamada “Savcılık tarafından yapılan ilk soruşturmalar, şüphelinin, Cemal Kaşıkçı ile görüşmek üzere İstanbul’a gittiğini ortaya koydu. Elde edilen sonuçlar, İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda bulunan Cemal Kaşıkçı ile şüpheliler arasında yaşanan tartışmanın, olayın gidişatını değiştirdiğini gösteriyor. Olumsuz bir şekilde gelişen tartışmalar Kaşıkçı ile diğer bazı şüpheliler arasında yaşanan bir kavga ile neticelendi. Kötüleşen durum Kaşıkçı’nın vefatı ve olayı örtbas etmeye çalışmalarıyla sonuçlandı” ifadelerini kullandı.

Tamamı Suudi vatandaşı olan 18 kişi hakkında soruşturmaların devam ettiğine atıfta bulunan kaynak, Krallık’ın gerçekleşen acı verici gelişmeler karşısında duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi.

Kaynak, Krallık’taki yetkililerin gerçekleri kamuoyuna açıklayacaklarını vurgulayarak, olaya karışan herkesin soruşturulacağını ve yetkili mahkemelere yönlendirilerek adalete teslim edileceklerini belirtti.

İstihbarat Başkan Yardımcısı görevden alındı

Kral Selman bin Abdulaziz bunun yanı sıra, aralarında İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri ile Kraliyet Mahkemesi Danışmanı Suud el-Kahtani’nin görevden alınması da içeren dizi kraliyet emri çıkardı. Söz konusu kraliyet emrine göre, Genel İstihbarat Teşkilatı’ndan Başkan Yardımcısı Muhammed bin Salih er- Rumeyh, İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı Abdullah bin Halife eş- Şayii ve İstihbarat başkanlığındaki Güvenlik ve Koruma Genel Müdürü Rşad bin Hamid el- Muhammedi de görevden alındı.

Genel İstihbarat Başkanlığı yeniden yapılandırılacak

Öte yandan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın başkanlığında, Genel İstihbarat Başkanlığının yeniden yapılandırılmasına, yetkilerinin doğru bir şekilde tanımlamasına, yönetmeliklerin yenilenmesine duyulan ihtiyaç nedeniyle bir bakanlar komitesi oluşturulması emri verdi. Bu karar, Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın hayatını kaybetmesine neden olan talihsiz olayın ardından verildi.

Bakanlar Komitesinde Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz, Devlet Bakanı Dr. İbrahim el-Assaf, Devlet Bakanı Dr. Müsaid Ayban ve Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, İstihbarat Başkanı Halid el- Humeydan, Kraliyet Mahkemesi Başkanı Halid el- İsa ve Devlet Güvenlik Müdürü Abdulaziz el- Huveyzini’nin bulunacağı belirtildi. Ayrıca bu komitenin çalışmalarının sonuçlarını bir ay içerisinde sunması talep edildi.

“Hatayı kim yapmış olursa olsun hesap verecek”

iğer yandan yandan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre Suudi Arabistan Kralı, Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın hayatını kaybetmesine neden olan acı olayın ardından bir dizi talimat ve kararlar verdi. Açıklamada bu kararların, şeriat hukukuna uygun olarak, devletin adaletin temellerini sağlamlaştırma yaklaşımının bir devamı olduğu belirtildi. Hatayı kim yapmış olursa olsun hesap vereceği, Suudi Arabistan halkına zara veren herhangi bir ihmal veya kusur karşısında her koşulda ve herhangi bir hususa bakılmaksızın kararlı ve kapsamlı bir yaklaşım sergileneceği vurgulandı.

Kaynak, bu kararların Suudi Arabistan yönetiminin tüm halkının güvenliğini korumaya verdiği önemi yansıttığına işaret etti. Bu önlemlerin yalnızca hata yapanların yargılanmasını değil gelecekte böylesi yanlışlar yapılmasına engel olacağına da değindi.