Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Katar’ın yaptığı ihlalleri dosya halinde Fransa’ya teslim edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suud Veliahdı Emir Muhammed bin Selman bin Abdülaziz, Cidde’de Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ı karşıladı. Toplantıda iki ülke arasındaki ikili yardımlaşma alanları ve Orta Doğu bölgesindeki olayların gelişmeleri ve terör ve radikalizm ve onların finansmanıyla mücadele de ortak çabalar ele alındı. Jean-Yves Le Drian, terör ve radikal fikirlerle mücadele de Suudi Arabistan’ın rolünü önemsediklerini belirtti.

Suudi Arabistan ve Fransa, radikal fikrin yayılmasına veya finansa edilmesine ve desteklenmesine karşı durulmasını dikkat çekerek, Katar krizinin çözümünün Körfez’in içinde olması gerektiğine vurgu yaptılar.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El-Cubeyr, Fransız mevkidaşıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi, Burada Katar’da dâhil olmak üzere bütün devletlerin bağlı kalması gereken temel esaslar vardır. Onlar da terörü desteklememek, onu finansa etmemek, radikalizmi desteklememek, teşvik etmemek ve hangi şekilde olursa olsun medya vasıtasıyla nefreti yaymamak, terörü finans konusunda teröristleri ve radikal fikirlere sahip kimseleri misafir etmemek veya devletlerinden onları istememek, bölge devletlerinin işlerine müdahale etmemektir” dedi.

El-Cubeyr Fransa Dışişleri Bakanı’nın bu alanda bazı detaylara muttali olduğunu açıkladı ve şöyle dedi, “Tam bir dosyayla yıllar boyunca Katar’ın yaptığı olumsuz işleri ona sunacağız.”