Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Katar’la diyaloğu askıya aldığını duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Doha’nın Katar Emiri eş-Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile gerçekleştirdiği ve içeriğine dört ülke ile diyalog talep ettiği telefon görüşmesinin çarpıtılması sonrasında,Katar makamlarının aleni bir şekilde tutumlarını ifade eden net bir açıklama yayınlayana dek, herhangi bir diyalog veya iletişimin askıya alındığını açıkladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığındaki resmi kaynaktan yapılan açıklamada, görüşmeyle ilgili Katar resmi haber ajansı QNA’da yayımlanan haberde, Doha yönetiminin “gerçekleri saptırdığını” öne sürdü.  Açıklamada, Katar Emiri ve Veliaht Prens arasında gerçekleşen görüşme tamamlandıktan birkaç dakika sonra temasın çarpıtılması, Katar yönetiminin Suudi Arabistan hükümetiyle henüz anlaşmaya istekli olmadığını açıkça göstermektedir’ ifadeleri yer aldı.

“Katar yönetimi diyalog konusunda ciddi değil”

Söz konusu görüşmede, 13 maddelik talep listesiyle ilgili dört ülkeyle diyalog isteyen Katar’ın talebi doğrultusunda gerçekleştiğini belirten yetkili, “Görünen o ki Katar yönetimi, diyalog konusunda ciddi değil. Daha önce izlediği ve reddedilen politikasını sürdürüyor.” ifadesini kullandı. Suudi Arabistan, aleni bir şekilde tutumunu ifade eden, net bir açıklama yapıncaya kadar Doha yönetimi ile diyalog ve iletişimin askıya alındığını açıkladı. Kaynak; açıklamanın, yapması gerekenlerle uyumlu olması gerektiğini bildiren Krallığın, Katar’ın sergilediği karışık tavrın, gereken güveni sağlamadığını vurguladığını bildirdi.

Katar diyalog talebini iletmişti

Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, bakanlığın yaptığı açıklamadan dakikalar önce Katar Emiri Eş- Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Katar Emiri söz konusu görüşmede, Katar ile bazı Körfez ülkeleri arasındaki krizin çözümü için tüm tarafların çıkarlarını güvence altına alacak şekilde diyalog masasına oturulması talebini iletmişti. Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Katar Emiri eş-Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin talebini memnuniyetle karşılamıştı. SPA, Suudi Arabistan’ın, görüşmeye dair ayrıntıları BAE, Bahreyn ve Mısır ile anlaştıktan sonra duyuracağını bildirmişti.