Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Katarlı hacılar bizim himayemizdedir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan yönetimi, ülke sınırlarına girip hac farizasını bitirene kadar Katarlı hacılara her türlü hizmetin sunulması için direktif verildiğini vurguladı.

Hac ve Umre Bakanlığı görevlilerinin Katarlı ve diğer milletlerden olan hacılara her türlü hizmeti sunmaya çalıştıklarını ifade edildi. Şarku’l Avsat’ın Suudi Arabistan Pasaport Dairesi’nden edindiği bilgilere göre, Selva sınır kapısından geçen hacıların sayısı 200’e ulaştı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Dr.Muhammed Salih Benten, Selva sınır kapısında, Cidde’deki Melik Abdülaziz havaalanında ve Medine-i Münevvere’deki Emir Muhammed İbn Abdülaziz havaalanında bulunan çeşitli dairelere ve Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’deki hacı hizmet merkezlerine, Katarlı hacılara her türlü hizmetin sunulması hususunda direktiflerin verildiğini açıkladı.

Buna mukabil, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed İbn Abdurrahman Al Sani, geçen Perşembe gününden beri hac ibadetini yapmak için 100’den fazla Katarlının Suudi Arabistan sınırını geçtiğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın Katarlı hacıların ülkeye girişini kolaylaştırma girişimi üzerindeki suçlama ve şüphe hususunda Şeyh Al Sani, Suudi Arabistan’ın vatandaşlarının güvenliği ile ilgili Katar Evkaf ve İslam İşleri Bakanlığının sorularını yanıtlamadığına işaret etti. Buna mukabil, Suudi Arabistan Hava Yolları, hacca hava yoluyla gitmek isteyenleri götürmek için, Doha havaalanına giriş yapmak üzere, Doha makamlarından izin bekliyor.

Suudi Sivil Havacılık Ulaştırma Kurumu Başkanı Abdülhakim Al Tamimi, “Katar hava sahasına girmek için başvuru prosedürlerini tamamlama aşamasındayız. Onlardan, kabul veya ret cevabını bekliyoruz” dedi.

Şeyh Abdullah bin Ali bin Abdullah bin Câsim Al-i Sani, Tanca şehrindeki konutunda görüşme esnasında Kral Selman İbn Abdülaziz’e sonsuz şükranlarını ve takdirlerini sundu. ‘Kral, Emir Muhammed İbn Selman İbn Abdülaziz’in, hac ibadetini yapmak için Selva sınır kapısından Suudi Arabistan giriş yapmak isteyen Katarlı hacılara ve elektronik izni olmaksızın hac yapmak isteyen bütün Katarlılara izin verilmesi hususundaki isteklerimize onay vermişti’dedi.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı, kendi imkânlarıyla hac ibadetini yapmak için gelen Katar hacılarının Selva sınır kapısından ülkeye girmelerine izin verdiği, onları ağırladığı için Kral Selman İbn Abdülaziz’e teşekkür etti. Kralın misafirleri programı içinde ve kralın onayıyla Katarlı hacıların nakli için, Suudi Arabistan Havayollarına bağlı özel uçaklar gönderildi.

Dr. Benten, kralın emrini uygulamak için Katarlı hacıları ülkeye girişlerinden itibaren, ibadetlerini sağ salim yaptıktan sonra, ayrılacakları ana kadar en iyi şekilde karşılanacaklarını, kendileriyle en iyi şekilde ilgilenileceğini belirtti.

Selva Sınır kapısı Pasaport Dairesi Müdürü Albay Hasan Acib Dusri Şarku’l Avsat’a şunları söyledi: “Kralın Selva sınır kapısından geçmelerine izin vermesinden sonra, ikinci gününde de Katar hacılar gelmeye devam ediyor.” Hasan Acib Dusri, hacıların büyük çoğunluğunun kendi özel araçlarıyla geldiğine ve prosedürlerinin kolaylıkla tamamladığına dikkat çekti.

Albay Dusri, Selva sınır kapısından şimdiye 200 hacının geçtiğini söyledi. Dusri, önümüzdeki günlerde gelen Katarlı hacı sayısının artacağını, genel olarak Körfez hacılarının hac ibadeti için Zilhicce ayının başından itibaren gelmeye başladıklarını da söyledi. Dusri, bununla birlikte sayı ne kadar çok olursa olsun, Selva sınır kapısı Pasaport bölümünde çalışan görevlilerin 24 saat hazır beklediklerini sözlerine ekledi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Suudi Arabistan’daki yetkili makamlar, Selva sınır kapısından geçtikten sonra Katar hacılarını isteklerine göre, Kral Fehd Uluslararası Havaalanı’na veya Al Ahsa havaalanına yönlendirmek üzere veya Cidde’deki Kral Abdülaziz Uluslararası Havaalanına varmadan önce dinlenme yerleri sağlamak üzere birçok personel görevlendirdi.

Katarlı hacılardan sorumlu Semir Hafız,” Katar hacılarını ağırlama hazırlıklarımızı tamamladık. Bu alanda büyük tarihi mirasımıza dayanarak, Suud Hükümetinin büyük desteğiyle ve hacılara hizmetin, onların rahatlarına çalışmanın büyük bir şeref olduğu inancıyla hizmet etmekten gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Hacıların güvenliğini sağlamak için Katar görevlileri, Mekke Harem bölgesindeki en lüks otelleri kiraladı. Katar’dan gelen hacılar, Cidde’den geçerek Mekke-i Mükerreme’ye geliyorlar. Hac ibadetleri başlamadan önce orada rahat vakit geçiriyorlar. Ayrıca hacıların organize listesi tamamlandı. Özellikle Katar hacılarının istediği en yeni otobüsler, Katar Hac Vakfı tarafından sağlandı. Katar hacıları ile ilgili Tavaf Kurumu, Suudi Arabistan emniyeti şirketlerine tabi, güvenlik eskortları temin etti.