Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Kimyasal silahların yasaklanması bölgenin güvenliği için önemli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, kimyasal silahların yasaklanması için imzalanan anlaşmanın önemini yinelerken, anlaşmanın bölgenin güvenliğini ve istikrarını destekleyen önemli bir unsur olduğunu kaydetti.

Suudi Arabistan Hollanda Büyükelçisi ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Daimi Temsilcisi Ebu Haymed, ülkesinin sözleşmeye bağlı olduğunu, ulusal ve uluslararası düzeyde uygulanmasına önem verdiğini açıkladı. Ayrıca anlaşmanın, kitle imha silahlarının yasaklanması ve artışının önlenmesine yönelik çabalara etkili bir şekilde katkıda bulunmayı amaçlayan siyasi bir uzantı olduğunu kaydetti.

Haymed, Kimyasal Silahların Yasaklanması Anlaşması Taraf Devletler Konferansı’nın 22. oturumunda ülkesi adına bir konuşma yaptı. Ebu Haymed, konuşmasında, “Bu silahların herhangi bir koşulda kullanılmasına hiçbir şekilde göz yumulamaz. Bu durum, uluslararası topluluğun ahlaki ve yasal kriterleriyle uyuşmadığı için en sert ifadelerle kınanmalıdır” ifadelerini kullandı. Suudi Arabistan heyetinin, OPCW ve BM arasındaki ortak soruşturma mekanizmasının yedinci raporunun bulgularına ciddi bir şekilde önem verdiğini belirtti. Suriye rejiminin, 4 Nisan 2017 tarihinde Han Şeyhun’da sarin gazı kullandığı, DEAŞ’ın da 15- 16 Eylül 2016’da Ummu Hoş köyünde hardal gazı kullandığını hatırlattı.

Bu bağlamda büyükelçi, “Ülkem, Suriye’de bu ölümcül silahların kullanılmasını kınıyor. Ayrıca ilgili tüm taraflara da Suriye’de kimyasal silah kullanımını derhal ve tamamen durdurma çağrısı yapıyor. Ayrıca saldırılara karışan tüm birey ve kurumların hesap vermesini istiyor” dedi. Ülkesinin, saldırılar konusunda derin üzüntü duyduğunu kaydetti.

Ortak soruşturma mekanizması üyelerinin benimsediği profesyonellik ve şeffaflık konusunda takdirlerini de dile getiren Ebu Haymed, çalışmaların doğru bir şekilde yürütülmesinin önemine dikkat çekti. Aynı zamanda mekanizmanın görev süresinin bir başka dönem için yenilenmemesine dair üzüntüsünü belirtti.

Libya ve Rusya’nın kimyasal silah stoklarının imha edilmesi karşısında da memnuniyetini dile getiren Ebu Haymed, “Bu, kimyasal silahları yasaklama anlaşmasının yükümlülüklerini yerine getirme konusunda var olan kararlılığı göstermektedir. Kimyasal silah tehdidini ortadan kaldırmak için bu önemli adımı destekleyen ülkelere teşekkür ediyoruz” dedi.

Ayrıca Haymed, “Associate Programm”ın, SABIC kuruluşuna ev sahipliği yaparak, işbirliği programını desteklediğine dikkat çekti.

SABIC, kimyasal madde üreten dünyanın en büyük şirketlerinden biridir.

Haymed, sözleşmenin 10. maddesinin uygulanması, örgüt ve devletler tarafından yardım ve koruma sağlanması konusuna daha fazla önem gösterme çağrısı yaptı.