Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’da sosyal medya üzerinden kara propaganda yapan 22 kişiye gözaltı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan İçişleri Bakanılığı, sosyal medya hesapları üzerinden Krallığa karşı kara propaganda yapan 1’i Katarlı olmak üzere 22 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Öte yandan Hail şehrinde, gerçek olmayan bilgileri sosyal medya hesaplarından paylaşan 24 kişinin de tutuklandığı bildirildi.

Krallıkta bulunan bir görevli, “Gözaltı kararının hukuki gerekçesi olarak, Krallık divanı tarafından çıkarılan 8.03.1428 tarihli kararnamenin 17. Maddesi olarak gösterebiliriz. Bu maddeye; kamu düzeni, dini esaslar, toplum ahlakı gibi alanlarda aykırı söylemler üretmek, özel hayatın gizliliğine kast etme gibi suçları işleyen kişilerin tutukluluk süresinin 5 yılı aşamayacağını ve kesilen para cezasının da 3 milyon riyali geçemeyeceğine dair kişinin hukuki haklarını garanti altına alıyor. Krallığa bağlı birimlerin yaptığı takip sonucu, sosyal medya hesapları üzerinden kamuoyunu kışkırtma, meşru yönetime karşı doğrudan veya dolaylı yoldan birtakım suçların işlendiğini ortaya koydu. Başkanlığımız da bu kişileri tespit ederek gözaltına aldı. Biri Katarlı geri kalanların Suudi vatandaşı olduğu 22 kişi gözaltına alındı. Şu an ifadeleri alınarak belirtilen suçlarla ilişkileri araştırılıyor. Krallık, bu gibi suçları işlememeye karşı vatandaşları uyarıyor. Zira devletin ve milletin istikrarına kast edecek kişilere karşı yumuşak olamayız’’ dedi.

24 kişi tutuklandı

Öte yandan İçişleri Bakanlığı sözcüsü, ‘’Birimlerimiz Hail kentinde, sosyal medya hesaplarını kullanarak yalan dolan bilgilerle milleti kışkırtmaya, kabile naraları atarak vatandaşlar içersinde fitne ateşini fitillemeye çalışan kişileri tespit etti. Kışkırtma, propaganda, galeyana getirme gibi birtakım suçlara karışmış kişiler tutuklandı. Şimdiye kadar sayıları 24’ü bulmuş durumda. Bunların yargılaması devam ediyor. Ayrıca bunlarla bağlantıları bulunan kişilerin takibi devam ediyor” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, bu tür suçlara karşı sert yaptırımların olacağına işaret ederek, yalan ve uydurmalarla vatandaşların güvenliğini ve istikrarını tehlikeye atan kişilere karşı hep teyakkuz halinde olacaklarını kaydetti.