Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE, Ürdün Merkez Bankası’na 1 milyar dolardan fazla para yatırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Hükümetinden bir yetkili, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), Ürdün Merkez Bankası’na 1 milyar dolardan fazla para yatırdığını, ayrıca üç ülkenin 2.5 milyar dolarlık yardım paketi kapsamında önümüzdeki beş yıl içinde Ürdün bütçesine 500 milyon dolar destek sözü verdiğini bildirdi.

Yardım paketi, üç Körfez ülkesinin Ürdün’e 600 milyon dolarlık kredi garantisi vermesini içerirken, Ürdün’ün bu şekilde Dünya Bankası’ndan ucuz kredi alabilmesi hedefleniyor.

Söz konusu kaynağa göre, Ürdün Merkez Bankası’na Kuveyt 500 milyon dolar yatırırken, Suudi Arabistan ise bugün 330 milyon dolar gönderdi.

Ürdün Maliye Bakanı İzzeddin Kanakariya, Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE maliye bakanları bugün Amman’da bir dizi anlaşmaya imza atacaklarını duyurmuş, anlaşmaların Merkez Bankası’nın mevduatı, kredi garantileri ve mali yardımlar da dahil olmak üzere Mekke Zirvesi’nin sonuçlarına dair bir dizi başlığı kapsayacağını belirtmişti.

Bakan Kanakariya ayrıca geçen Ramazan ayında Ürdün’deki ekonomik krizi ele almak üzere düzenlenen dörtlü Mekke Zirvesi sırasında Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE’nin Ürdün’e 5 yıl boyunca 2.5 milyar dolar tutarında bir ekonomik yardım paketi sağlama konusunda anlaştıklarını kaydetti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre yardım paketi dört başlıkta sağlanacak. Bunlar Ürdün Merkez Bankası’ndaki mevduat, Ürdün için Dünya Bankası garantileri, Ürdün hükümet bütçesine 5 yıl boyunca yapılacak destek ve kalkınma projeleri için fon sağlama olarak belirlendi.