Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE, Ürdün’e destek için bir araya geliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün Maliye Bakanı İzzeddin Kanakariya, Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE maliye bakanlarının bugün Amman’da bir dizi anlaşmaya imza atacaklarını duyurdu. Anlaşmaların Merkez Bankası’nın mevduatı, kredi garantileri ve mali yardımlar da dahil olmak üzere Mekke Zirvesi’nin sonuçlarına dair bir dizi başlığı kapsayacağını belirtti.

Bakan Kanakariya, üç Körfez ülkesinin maliye bakanlarının gündeminde Ürdün ve kardeş ülkeler arasındaki ilişkilerin sağlamlaştırılması ve ortak konuların ele alınması olduğunu kaydetti.

Kanakariya ziyaretin Ürdün Kralı II. Abdullah ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir es-Sabah ve BAE Başkanı Şeyh Halife bin Zayed en-Nehyan arasındaki kardeşlik ilişkilerinin bir yansıması olduğunu ifade etti. Bakanlara üç kardeş ülkenin kalkınma fonları yöneticilerin de eşlik edeceğini söyledi.

Bakan Kanakariya ayrıca geçen Ramazan ayında Ürdün’deki ekonomik krizi ele almak üzere düzenlenen dörtlü “Mekke Zirvesi” sırasında Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE’nin Ürdün’e 5 yıl boyunca 2,5 milyar dolar tutarında bir ekonomik yardım paketi sağlama konusunda anlaştıklarını kaydetti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre yardım paketi dört başlıkta sağlanacak. Bunlar Ürdün Merkez Bankası’ndaki mevduat, Ürdün için Dünya Bankası garantileri, Ürdün hükümeti bütçesine 5 yıllığına yıllık destek ve kalkınma projeleri için kalkınma fonlarından fon sağlama olarak belirlendi.

Ürdün’ün yaşadığı mali sıkıntı, ekonomik büyümenin yüzde 2’nin altına düşmesine ve işsizlik oranlarının artmasına neden olmuştu.