Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Kuveyt’teki OPEC toplantısına katıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Kuveyt’te düzenlenen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısına katıldı.

Toplantıya katılan, Petrol ve Enerji Bakanları ile OPEC ülkelerinin heyet başkanları, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Salim el-Ahmed el-Cabir Sabah tarafından karşılandı.

OPEC dönem başkanı olan Mısır Petrol Bakanı Mühendis Tarık el-Mulla başkanlığında düzenlenen toplantıya, Suudi Arabistan heyeti başkanı olarak Enerji İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman katıldı.

Toplantıda, 2017 yılı OPEC faaliyetlerinin gözden geçirilmesinin yanı sıra 2018 yılı (Genel sekreterlik ve Yargı yapısı) taslak bütçesi onaylanırken, 2018’de yapılacak olan 10. Arap Enerji Konferansı’na hazırlık çalışmalarda masaya yatırıldı. Toplantıda ayrıca Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) ile ilgili gelişmeler ve çevresel konular görüşüldü.

Öte yandan, OPEC Bakanlar Konseyi, kullanılan yağların yeniden rafine edilmesi ve bunların ekonomik ve çevresel etkileri konusunda 2016 Bilim Ödülünü kazananları da onurlandırdı.

Enerji İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Prens Abdulaziz Bin Selman, toplantıdan önceki gün, OPEC Genel Sekreterliği tarafından örgütün 50. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen kutlamaya katıldı.