Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan-Lübnan ilişkileri gelişiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Beyrut Büyükelçisi Velid el-Yakub’un ‘özel nedenler dolayısıyla” görevinden ayrılmasının ardından Suudi Arabistan Maslahatgüzarı Velid el-Buhari’nin yeni bir büyükelçi atanana kadar işleri idare edeceği bildirildi. Maslahatgüzar Buhari, Beyrut’a gelişinden kısa bir süre sonra Lübnanlı liderlerle temaslarına başladı.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Velid Buhari, Büyükelçi Velid Yakub’un geri çekilmesinin “prosedür” olduğunu söyledi. Belirtilen gerekçeler dışında başka bir açıklamaya gerek olmadığını vurguladı.

Buhari, Lübnan-Suudi ilişkilerinde daha olumlu gelişmeler görmeyi beklediğini söyleyerek ülkesinin Lübnan’ın refahı ve güvenliği konusunda desteğinin süreceğini vurguladı.

Velid Buhari yeniden görevlendirildikten sonra Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’yi ziyaret etti.

Buhari ikili görüşmenin ardından, “Ziyaret, yeniden atanmamdan sonra geldi. Bölgedeki durumu ve gelişmeleri ve iki ülke arasındaki ikili ilişkileri gözden geçirdik” açıklamasında bulundu. Ardından ülkesinin Lübnan’ın güvenlik ve istikrarını sürdürme konusundaki kararlılığını ve desteğini vurguladı.

Göreve yeni atanan Velid Buhari, Lübnan askeri ve güvenlik güçlerine destek amacıyla düzenlenen konferansa katılmak üzere Roma’ya gitmesi planlanan Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile de bir görüşme gerçekleştirdi.