Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Lübnan’ın istikrarı için çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in elçisi Kraliyet Divanı Müsteşarı Nizar Alula tarafından Lübnan’a gerçekleştirilen ziyaret, Lübnan ve Suudi Arabistan ilişkilerinde yeni bir sayfa açtı.

Bu bağlamda Müsteşar Alula, ilk günkü görüşmelerinde Lübnan Başbakanı Saad Hariri’ye resmi bir davette bulunulurken, Şarku’l Avsat ise bu ziyaretin “en kısa sürede” gerçekleştirileceği bilgisine ulaştı.

Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, “Lübnan, Suudi Arabistan’ın kalbinde ve aklında” ifadelerinde yer verildi. Kaynakların belirttiğine göre Alula, Suudi Arabistan’ın Lübnan’ın istikrarının sağlanması, egemenliğine ve birliğine saygı gösterilmesi için çalıştığını belirtirken, “Suudi Arabistan, Lübnan’a ve halkına iki ülke ve iki kardeş halk arasındaki tarihi kardeşlik ilişkilerinden kaynaklanan büyük bir sevgiye sahip” dedi.

Lübnanlı kaynaklar ise, “mükemmel” olarak nitelendirdikleri ziyarete övgüde bulunurken, “Ziyaretin içeriği, iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin yeni aşamaya geçtiğini gösteriyor” şeklinde konuştu. Kaynaklar, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın Suudi Arabistanlı konuklarına “Biz ve Suudiler kardeşiz ve Lübnan sizin ikinci ülkeniz” ifadelerini kullandığına dikkati çekti. Avn ayrıca, Lübnan’daki güvenlik istikrarının koşulları Suudi Arabistanlıların ülkeye dönüşü için uygun kıldığını söyledi.

26 Şubat günü Beyrut’a ulaşan Alula, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile bir araya geldi. Alula’ya Suudi Arabistan’ın Beyrut Büyükelçisi Velid el-Yakub ve Kraliyet Divanı’nda Bakan Velid el-Buhari eşlik etti. Müşteşar Alula ayrıca, Cumhurbaşkanı’na Kral Selman bin Abdülaziz’in ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın selamlarını iletti.

Cumhurbaşkanı Avn’dan sonra Lübnan Güçleri Partisi Lideri Samir Caca ile görüşen Müsteşar, bugün de Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, eski Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, eski başbakanlar Tamam Selam, Fuad Sinyora, Necip Mikati ve Kataeb Partisi lideri Sami Cemayel ile bir araya gelecek.

Bu bağlamda Lübnan başbakanlık kaynakları tarafından, Kraliyet Divanı Müsteşarının, ülkesinin Lübnan’ın yanında olduğunu, bağımsızlık ve otoritesine saygı duyduğunu aktardığı belirtildi. Alula’nın ayrıca iki ülke arasında tüm sektörlerde iş birliğini arttırmayı umduğu kaydedildi.

Mişel Avn ise görüşme dolayısıyla memnuniyetlerini dile getirdi. Lübnan’ın Suudi Arabistan ile en iyi seviye ilişkiler kurmaya istekli olduğunu söyleyen Avn, Arap ülkeleri ile uyumlu ilişkiler kurulması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı ayrıca, geçtiğimiz yıl düzenlenen Ürdün Zirvesi’ndeki “birlik ve çıkarlarını korumak için Arap ülkelerini bir araya getirecek bir yuvarlak masa” konusundaki sözlerini hatırlattı.

Daha sonra Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile bir araya gelen Kraliyet Divanı Müsteşarı Nizar Alula, ardından da Beyrut’taki eski Başbakan Refik Hariri’nin kabrini ziyaret etti.

Öte yandan Başbakan Hariri, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan elçisiyle yapılan görüşmeler mükemmel geçti” dedi. Suudi Arabistan’ı ziyaret için davet aldığını söyleyen Hariri, en kısa zamanda davete icabet edeceğini vurguladı. Başbakan ayrıca, “Suudi Arabistan, Lübnan’ın tam bağımsızlığı konusunda istekli. Yakın zamanda yapılacak uluslararası konferansta nasıl bir işbirliği yapacağımız konusunu görüşeceğiz” şeklinde konuştu.

Seçim yasasına da değinen Saad Hariri, “Benim fikrime göre, henüz kimse koalisyon imajına sahip değil. Ancak müzakereler devam ediyor ve durum netleşecek. Bu yasanın avantajı, herkesin statüsünü ortaya koyacak” dedi. Başbakan ayrıca, Müstakbel Hareketi’nin adaylarını yakın zamanda açıklayacağını da kaydetti.