Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Maliye Bakanı: 2018’de iskân için 15 milyar dolar ayrıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan, bütçedeki petrol dışı gelirlerin 256 milyar riyale (yaklaşık 64 milyar dolar) ulaşması durumunda benzeri görülmemiş bir büyüme kaydedileceğini duyurdu.

Cedan, dün düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “2018 bütçesinin önceliklerinin başında vatandaşlara sunulacak hizmetler var” ifadelerini kullandı. Bakan, 2017’de vatandaşlara 70 bin yerleşim yeri ve 150 bin ev sağlandığına işaret ederek 2018 bütçesinde de iskân ve barınma hizmetleri için 60 milyar riyal (yaklaşık 15 milyar dolar) tahsis edileceğini kaydetti.

Maliye Bakanı açıklamasında “Mali denge bir amaç değil. Mali istikrarın sürdürülebilmesi için bir aracıdır. Uluslararası Para Fonu’nun Suudi Arabistan politikalarına ve ekonomik reformlarına bakışı olumlu yöndedir” dedi.

Özel sektörün borçlarını sona erdirebildiklerini belirten Muhammed Cedan, “Gelecek yıl çok cazip fırsatlara sahip olacak bu hayati sektörle şeffaf bir şekilde ilgileniyoruz” ifadesini kullandı.

Cedan açıklamasında ayrıca Kamu Yatırım Fonu kalkınma projeleri için 83 milyar riyal (yaklaşık 21 milyar dolar) harcanmasının planlandığını duyurdu.