Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Cedan: Geleceğin Yatırımı Girişimi, küresel ortaklıklara kapı açıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Maliye Bakanı ve Kamu Yatırım Fonu Yönetim Kurulu üyesi Muhammed bin Abdullah el- Cedan, Geleceğin Yatırımı Girişimi konferansına ilişkin açıklamalarda bulundu. Konferansın yenilikçi yatırım fırsatlarını araştırmayı ve tartışmayı hedeflediğini söyledi. Ayrıca olumlu, etkili bir değişim için teknolojinin avantajlarından yararlanmayı ve ülkede gelecek vaat eden yatırım fırsatlarını gözden geçirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Cedan, Suudi Arabistan Kralı gözetiminde gerçekleştirilen Geleceğin Yatırımı Girişimi konferansının oturum aralarında yaptığı görüşmelere ilişkin de bilgi verdi. Riyad’daki Kamu Yatırım Fonu tarafından başlatılan girişimin, küresel ortaklıkların kapılarını açtığını vurguladı. Ayrıca konferansın katılımcılarına Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyon’u ile küresel yatırım arasındaki merkezi ilişkiyi öğrenmelerini sağladığını belirtti. Konferansın en önemli yanının uzun vadeli aktif yatırımlarla ulusal ekonominin değerini yükseltmek ve ülke vatandaşları için yeni iş fırsatları sunmak olduğunu belirtti.

Maliye Bakanı, IMF Genel Sekreteri Christine Lagarde ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye Suudi Arabistan Para Ajansı Başkanı Dr. Ahmed el- Huleyfi, Maliye Bakanı yardımcısı Dr. Hamad el- Bazii, Uluslararası Maliye Bakanlığı Müsteşarı Dr. Halid el- Hudeyri de katıldı. Uluslararası ekonomi anlayışının yanı sıra Maliye Bakanlığı ve Uluslararası Para Fonu tarafından temsil edilen Suudi Arabistan ikili ilişkilerini de içeren bir dizi konu gündeme geldi. Küresel işbirliği ve bölgedeki diğer gelişmeler de görüşüldü.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı, İtalya Ekonomi ve Maliye Bakanı Pier Carlo Padoan ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede küresel ekonomik gelişmelere ilişkin fikir alışverişi yapıldı. İki ülke arasındaki işbirliği, Suudi Arabistan’daki yatırım fırsatları ve ticari başlıklar gündeme geldi.

Cedan, İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox ile de bir toplantı yaptı. Görüşmede İngiltere’nin Suudi Arabistan’ın vizyonunu desteklediği belirtildi. Ayrıca maliye ve bankacılık alanlarında ilişkilerin gelişimi için İngiliz şirketlerin Suudi Arabistan’da yatırım yapma konusu da gündemdeydi. İngiliz şirketlerin teşvik edilmesine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. Uluslararası alandaki mali konularda işbirliği ve koordinasyonun önemine vurgu yapıldı.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı, Kanada Tabii Kaynaklar Bakanı James Gordon Carr ile yatırım alanında iki ülkeye hizmet etmek amaçlı işbirliği yollarını görüştü. 2030 Vizyonu’nun desteklendiği belirtildi.

Bakan, aynı şekilde Mitsubishi Financial Group’un Başkanı ve CEO’su, Master Card İcra Kurulu Sorumlusu, Societe Generale CEO’su, Philips International Başkanı ve CEO’su gibi bir dizi finansal kurum ve uluslararası şirketin başkanlarıyla da biraraya geldi. Kamu Borç Yönetim Ofisi Başkanı ve Maliye Bakanı Danışmanı Fahad es-Seyf’in de görüşmelere katıldığı kaydedildi.

Geleceğin Yatırımı Girişimi konferansının, küresel yatırım alanında sıçramaya ve yatırım fırsatlarını keşfetmeye kapı açması hedefleniyor. Karşılaşılan zorlukları tartışmak, ortaya çıkan ekonomik veriler doğrultusunda sektörel ekonominin ve küresel yatırımın geleceğini şekillendirmeye çalışmak için de fırsat sunacağı kaydediliyor.

Konferansa, uluslararası alanda alanında lider birçok yatırımcının yanı sıra 2 bin 500’den fazla girişimci katılıyor.