Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı’ndan yeni adım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı, birincil piyasada işlem gören 5 finansal kurumu belirleyerek Suudi riyali cinsinden sukuk arzını başlattı.

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı Kamu Borç Yönetimi Ofisi’nden yapılan açıklamada Suudi riyali cinsinden sukuk (finans sertifikası) arzı için başlatılan birincil piyasada işlem görenler programı duyuruldu.

Kamu Borç Yönetimi Ofisi konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Farklı finans kurumlarından ve varlık yöneticilerinden 20’den fazla yatırımcının kendileri ve müşterilerinin adlarına katılımlarıyla gerçekleştirilen çevrimiçi açık artırma en iyi küresel uygulamalar arasında yer aldı. Birincil piyasada işlem görenler olarak 5 finansal kurum belirlendi. Bu kurumlar; Ulusal Ticaret Bankası, Suudi İngiliz Bankası, Bank AlJazira, Samba Finans Grubu ve Alinma Bank. Suudi Arabistan’da özel sermaye piyasalarının gelişimi için uzmanlık, profesyonellik ve gelişmiş yeteneklere sahip olan bu gruplar, hükümet ve özel sektör arasındaki ortaklığı yansıtıyor.”

Şarku’l Avsat’ın konuya ilişkin el ettiği bilgilere göre birincil piyasada işlem görenlerin ana sorumlulukları, Suudi riyali cinsinden yapılması planlanan arz ve talep fiyatlarının listelenmesinin hemen ardından merkezi rol üstlenmelerinin yanı sıra yatırımcı tabanını birincil piyasalara yaymak olacak. Bununla birlikte, finansal piyasaların teşvik edilmesinde ve ikincil piyasalarda likidite yaratılmasında da aktif rol oynayacaklar.

Birincil piyasada işlem gören finansal kurumlar, özel sektörün büyümesini desteklemeyi ve finans sektörünü geliştirmeyi amaçlayan Finans Sektörü Kalkındırma Programı stratejisi içerisinde yer alıyor. Bu program, Suudi Arabistan Vizyon 2030 projesi çerçevesinde Maliye Bakanlığı’nın özel sektörün desteklenmesi ve geliştirilmesi konusundaki stratejik görevlerinin bir parçası. Vizyon 2030, finans sektörünü geliştirmeyi, kalkınma sürecinde kamu ve özel sektör arasındaki entegrasyonu sağlama ilkesine dayalı gelişmiş bir finans piyasasına ve hedeflerine ulaşma yolunda kilit bir temel oluşturmayı amaçlıyor.