Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Mescid-i Aksa’nın kapatılmasının kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, işgalci İsrail makamlarının Müslümanlar’ın ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa Camii’ni, orada ibadet edenlerin haklarını ihlal ederek kapatmalarını onaylamadığını ve konu hakkındaki derin kaygısını dile getirdi.

Suudi Bakanlar Konseyi, Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn tarafından yapılan ortak açıklamada yer alan, “bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak, terörle etkin şekilde mücadele edebilmek için, Katar makamlarının tüm prosedürleri tam uygulamaları için kararlıyız” ibaresinin altını çizdi.

Kral Selman bin Abdülaziz, Cidde’de Es-Selam Sarayı’ndaki toplantıda, terörle mücadelede tüm güçlerini ve kaynaklarını ortaya koyacaklarını yineledi. Arap Enformasyon Bakanı, Arap ülkeleri arasında terörizme karşı dayanışmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı. Teröre finansal desteğin kurutulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kral Selman bin Abdülaziz, toplantının başında Prens Abdul Rahman bin Abdülaziz’in ölümü üzerine başsağlığı dileyen ülke liderlerine teşekkürlerini sundu.

Selman, Irak Başbakanı Dr. Haydar El-Abadi ve ABD Başkanı Donald Trump ile telefonla görüştü. Selman, Musul’daki terör örgütü DEAŞ üzerinde kolay elde edilen zafer için Irak Başbakanı Abadi tebrik etti. Uluslararası koalisyondaki lider ABD’nin, DEAŞ ile mücadeledeki rolü tekrar edildi. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yapılan toplantıda, terörü ortadan kaldırmak ve hatta kaynaklarını kurutmak için tüm yollarla mücadele edileceği konuşulmuştu.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı, Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn tarafından yapılan ortak açıklamada, bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak için bu dört ülkenin Katarlı yetkililere sundukları mevcut prosedürlerin devamı konusunda, kararlı olduklarını yineledi.

Bakanlar Kurulu’nun, Kahire’de gerçekleşen olağan toplantısı sonunda, Arap Enformasyon Bakanlığı’nın yayınladığı kararlar konusunda memnuniyeti dile getirildi.

Bakanlar Konseyi, işgalci İsrail otoritelerinin ibadet edenlerin önünde Mescid-i Aksa Camii’sini kapatmalarından duydukları endişeyi dile getirdi. Bunun dünya çapındaki Müslümanlar’ın duygularının bariz bir ihlali olduğunu sözlerine ekledi. Konsey, bu durumun işgal altındaki Filistin topraklarında daha fazla karmaşıklık meydana getireceğini söyleyerek, “işgal tarihinde bir ilk” dediği bu durum için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Konsey, Suudi Arabistan’ın, Giza, Mısır valiliğinin güvenlik bariyerini hedef alan terörist saldırıyı ve Pakistan’daki iki terör patlamasını kınadığını tekrar hatırlattı.

Bakan Al-Awwad, Bakanlar Kurulu’nda ele alınan gündem konuları hakkında bilgi verdi.

Konsey, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ve Arap Uydu Haberleşme Örgütü (ARABSAT) arasında uzay uyduları ve haberleşme alanında işbirliği için, bir mutabakat onayı imzalandığını dile getirdi.

Bakanlar Konseyi, Ürdün’deki Sanayi, Ticaret ve İkmal Bakanlığı ile Suudi Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlıkları arasındaki Endüstriyel iş birliği için mutabakat anlaşmasını onaylamaya karar verdi.

Suudi hükümeti ve Malezya hükümeti arasındaki emek ve insan kaynakları alanında iş birliği için, bir mutabakat anlaşmasının onaylamasına Konsey tarafından karar verildi. Suudi Bakanlar Konseyi, Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) arasındaki teknik iş birliği anlaşmasını da onayladı.

Bakanlar Konseyi, ayrıca, Belediye Bakanlığı ve Köy İşleri bütçesini içeren Belediye meclisi Mali Yönetmeliğini onayladı.

Maliye Bakanı tarafından, 26/08/1438 sayısı (9-54-38-d) tarihli öneri Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyine sunuldu ve Bakanlar Kurulu (65) no ve 25-2-1437 tarihinde uygulamaya karar verdi.