Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan ve Mısır arasındaki işbirliği güçleniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, bölgesel müdahaleler ile bölge ülkelerini bölme ve parçalama girişimlerine karşı ortak çalışmaların yürütülmesine devam edileceğini duyuruldu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, veliaht tayin edilmesinin ardından planlanan yurt dışı ziyaretlerinin ilk durağı Mısır’daki temaslarının ilk gününde Arap bölgesinin karşı karşıya kaldığı tehlikelerin ve zorlukların işbirliği ve ortak çalışmalarla aşılabileceğini belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Radi, Kahire’ye ulaşan Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin 3 gün sürecek Kahire temasları çerçevesinde iki ülke arasında her alandaki işbirliğini desteklemeyi ve Arap ve İslam Birliği saflarının birleşmesine katkıda bulunmayı hedeflediğini belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi de Körfez güvenliğinin Mısır’ın ulusal güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı.

Toplantılarda iki ülke arasında yatırım ve çevre başlıklarında birçok anlaşma imzalandı. Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, bugünkü ziyaret programında El- Ezher Şeyhi Ahmed et- Tayyib ve Papa 2. Tavadros ile bir araya gelmesi, İsmailiye şehrini ziyaret etmesi ayrıca Mısır Opera Binası’nda tiyatro gösterisine katılması bekleniyor.