Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan-Mısır ilişkileri gelişiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, 3 günlük başarılı bir Mısır ziyareti gerçekleştirerek, Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el-Sisi, birçok siyasi, ekonomik ve dini liderle bir araya geldi.

Veliaht Prens, Mısır’dan ayrıldıktan sonra yaptığı açıklamada Mısır Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmelerin iki ülke arasındaki ilişkileri ve farklı alanlardaki işbirliğini derinleştirdiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Sisi’ye gönderdiği mesajda ise ikili görüşmelerin, Kral Selman bin Abdülaziz ve Cumhurbaşkanı Sisi’nin “iki ülkenin ve kardeş halkın menfaatlerini sağlamayı, bölgedeki güvenlik ve istikrarı güçlendirmeyi amaçlayan” vizyonuyla uyumlu olduğu belirtildi.

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortan basın açıklamasında da Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin Kahire ziyaretinin, iki ülke ve kardeş halk arasındaki derin bağlar, Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el-Sisi ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz arasındaki güçlü kardeşlik ilişkileri dolayısıyla gerçekleştiği vurgulandı. Açıklamada, ziyaretin iki ülke arasındaki stratejik ilişkileri güçlendireceği bildirildi. Aynı şekilde basın açıklaması sırasında taraflar, iki kardeş ülke arasındaki işbirliği ve koordinasyonlardan duydukları memnuniyeti dile getirirken, iki ülkenin ve halkın siyasi, güvenlik, askeri, kültür, eğitim, ticaret, yatırım ve turizm alanlarındaki menfaatlerinin güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı. Taraflar ayrıca, ortak sorunlar karşısında dayanışma içinde olma ve iki ülke arasındaki yakınlığı derinleştirmek için tüm imkanları değerlendirme gerekliliğine dikkati çekti.

Öte yandan aktarılana göre taraflar, görüşmeler sırasında bölge ve dünya genelinde güven ve istikrarı sağlama da dahil bölgesel ve uluslararası arenada birçok konuya ilişkin fikir alışverişinde bulundu. Radikalizm ve terörizm tehdidine karşı kararlılıklarını dile getiren Sisi ve Muhammed bin Selman, “terörizmi kökünden yok etme, tüm terör örgütlerini istisnasız ve kapsamlı bir şekilde yenilgiye uğratma, terörizme finansman sağlayan ya da medya propagandası yapanlara karşı koyma” gerekliliğinin altını çizdi.

Bu bağlamda Suudi Arabistan, Mısır Hükümeti’nin “Sina 2018” operasyonu çerçevesinde terörizmi tamamen ve nihai bir şekilde ortadan kaldırmaya yönelik başarılı çabalarına verdiği desteği ifade etti. Veliaht Prens, operasyonlar sırasında elde edilen büyük başarıları, Mısır silahlı kuvvetleri ve polisleri tarafından ortaya konulan büyük fedakarlıkları takdir ettiğini belirtti.

Aynı şekilde iki taraf, Arap arenasındaki en önemli konuları masaya yatırırken, Arap ulusal güvenliğini, toprak bütünlüğünü ve Arap ülkelerinin barışını korumanın önemine değindi. Ayrıca ortak bir Arap çabasının geliştirilmesi, bölgedeki zorlukların ve güvenlik tehditlerinin yok edilmesi için kapsamlı bir reform ve iddialı bir plan ortaya koymaya dair kararlılıklarını dile getirdi.

İki yetkili, Mısır- Suudi Arabistan işbirliğinin güçlendirilmesinin Arap ulusal güvenliğinin korunması ve Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale eden yabancı unsurlarla mücadele konusunda temel sütun görevi gördüğünü vurguladı.

İsrail-Filistin Barışı

Filistin meselesine dair son gelişmelere de değinen Muhammed bin Selman ve Abdül Fettah el-Sisi, Arap barış girişimleri, uluslararası kararlar, iki devletli çözüm ilkesi ve Filistin halkının talepleri uyarınca başta başkenti Doğu Kudüs olan ve 1967 sınırlarına dayalı bağımsız bir Filistin Devleti’nin kurulması olmak üzere Filistin halkının tüm meşru haklarına tam destek verdiklerini vurguladı.

Taraftar, Cenevre-1 Bildirisi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı uyarınca Suriye krizinin sona ermesi için siyasi sürecin desteklenmesine de dikkati çekti. Ayrıca Suriye toprak bütünlüğünü koruma ve kardeş Suriye halkının meşru isteklerini yerine getirme gerekliliğini vurguladı.

İran yayılmacılığı ve Yemen Krizi

Öte yandan Yemen krizine değinen taraflar, Körfez girişimi, yürütme mekanizmaları ve Yemen ulusal diyalog çıktıları uyarınca, Yemen’in birliğini koruma, güvenliğini ve istikrarını sağlama, meşru hükümeti destekleme ve krize barışçıl bir çözüm bulma gerekliliğine dikkati çekti.

Bu bağlamda Mısır, İran destekli Husi militanların Suudi Arabistan’a yönelik balistik füze saldırılarını da kınadı. Ayrıca güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit karşısında Suudi Arabistan ile dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Basın açıklaması sırasında taraflar, İran’ın Arap ülkelerinin iç işlerine müdahalelerini kesin bir şekilde reddederken, Arap Birliği çerçevesinde bu müdahalelere karşı devam eden koordinasyona dikkati çekti. Bu bağlamda Veliaht Prens ve Mısır Cumhurbaşkanı, Arap bölgelerinin güvenliğinin ancak Arap ülkelerinin iç işlerine yönelik müdahale girişimlerinin durdurulmasına, iyi komşuluk ilkelerine ve ortak çıkarlara bağlı olarak sağlanabileceğini vurguladı.

Libya Sorunu

Açıklamaları sırasında Libya meselesine de değinen taraflar, Libya krizinin çözümü için BM liderliğinde kapsamlı bir siyasi süreci desteklediklerini belirtti. Libya siyasi anlaşmasının Libya krizi ile mücadelede iyi bir rol oynağını söyleyen taraflar, Libya topraklarının güvenliğini, istikrarını ve birliğini sağlamaya yönelik politik bir çözüm bulunmasını desteklediklerini kaydetti. Taraflar ayrıca Libya’nın her türlü radikalizm ve terörizmden kurtarılması için BM Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame’nin ortaya koyduğu girişimin uygulanmasına da destek verdiklerini vurguladı.

Aynı şekilde Suudi Arabistan, Mısır’ın Libya’nın her yerinde farklı grupların “krizi çözme, Libya devlet kurumlarını destekleme ve terörizm tehdidiyle mücadele etme” konulu toplantılarına ev sahipliği yapmasından dolayı takdirlerini dile getirdi.

Taraflar ayrıca, iyi komşuluk ilkesinin ve devlet iç işlerine yönelik her türlü müdahaleyi ya da nefret söylemlerini reddin, terörizme karşı mücadele çağrısı yapan dört Arap ülkesinin aldığı egemenlik kararı ve önlemlerine dayalı olduğunu kaydetti.

Nil Suyu Meselesi

Diğer taraftan Suudi Arabistan, Mısır’ın halkın can damarı olarak nitelendirilen Nil sularındaki haklarını ve kullanımını takdir ettiklerini belirterek, tüm ülkelere Mısır güvenliğini tehlikeye atmama çağrısı yaptı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el-Sisi ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 3 yıl sürecek olan el-Ezher Camisi’nin restorasyon faaliyetlerinin açılışını da gerçekleştirdi. Restorasyon çalışmalarının, merhum Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz’in yaptığı bağış ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in desteği ve gözetimi ile yapılacağı ifade edildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, el-Ezher Camii ziyaretinde Cumhurbaşkanı Sisi ve Ezher Şeyhi Ahmed el-Tayyip tarafından karşılandı. Bu bağlamda Veliaht Prens ve Sisi, camide namaz kılarken, dada sonra da camideki restorasyon çalışmalarını inceledi. El-Ezher Camii restorasyon projesinin, caminin tarihinde gördüğü en büyük ve kapsamlı onarım faaliyeti olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Muhammed bin Selman, Mısır’ın başkenti Kahire’den ayrılmadan önce 6 Mart’ta Mısır Başbakanı mühendis Şerif İsmail ile bir araya geldi. Toplantı sırasında, Suudi Arabistan ve Mısır arasındaki güçlü ilişkiler, iki tarafın da farklı alanlarda devam ettirdiği işbirliği ve Ortadoğu’daki son gelişmelerin görüşüldüğü belirtildi.

Aynı şekilde Veliaht Prens, Mısır Temsilciler Meclisi Başkanı Ali Abdilal ile de bir araya geldi. Bu bağlamda görüşmede, iki ülke arasındaki kardeşlik ve işbirliği ilişkilerinin ele alındığı ifade edildi. Söz konusu toplantılara, Veliaht Prensin beraberinde resmi bir heyet de katıldı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı, ülkeden ayrılırken Kahire Havalimanı’nda Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el-Sisi ve üst düzey Mısırlı yetkililer uğurladı.