Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Müftüsü: Kral Selman’ın Hac ve Umre programı için Müslüman alimleri ağırlaması görüş birliğini sağlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Müftüsü Abdülaziz Al-i Şeyh, “3. Kral Selman Misafir Programı” kapsamında ilk alim grubunun ağırlanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Kral Selman bin Abdulaziz’in Müslümanları Hac ve Umre vazifelerini yerine getirmesi için ağırlamasının, İslam birliği için hayırlı bir iş, söz birliğini ve bir arada olmayı sağladığını vurguladı.

Müftü Al-i Şeyh, “Kutsal yerleri ziyaret edenler buradaki muhteşem eserleri ve kendilerine sunulan rahat atmosferi görecektir. Bunlar güzel çalışmalar. Özellikle İslam alimlerinin Suudi Arabistan alimleri ile bir araya gelerek ümmet için hayırlı olanı ve İslam alemi üzerindeki terör ve radikalizm sorunlarını ortadan kaldırmak üzere görüşmeler yapmaları oldukça güzel şeylerdir. Bu yıkıcı ilkeler ümmetin inancını ve ahlakını baltalamaktadır. Ümmet şu günlerde toplanmaya ve istişareler yapmaya muhtaçtır. Yüce Rabbimiz şöyle buyurur: “Allah’ın ipine sımsıkı sarılın ve dağılmayın” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Abdülaziz Al-i Şeyh, programın “ilme sadakat ve hayra çağrı olduğunu, Ümmet arasındaki bölücü düşmanların tuzaklarını boşa çıkardığını” sözlerine ekledi.

Müftü, Suudi Krallığı’nın, teröre karşı savaşında elde ettiği tecrübelerden yararlanılması gerektiğinin de altını çizerek, bunların “İslam şeriatının ülkede hakim olmasının birer meyvesi olduğunu” belirtti.

Abdülaziz Al-i Şeyh, Suudi Krallığı’nın kurulmasından bu yana Filistin’e verdiği büyük önem hakkında da şu ifadeleri kullandı: “Bu büyük ilke, Suudi Krallığı’nın kurulduğu günden bu güne kadar devam eden bir gerçektir. Riyad yönetimi Filistin’i hep desteklemiş ve tamamlayıcı olmuştur. Hayırlı her türlü katkıyı sağlamıştır. Bu da adaleti ve dengeyi yansıtan aynı zamanda da batıla karşı savaş veren bir tutumdur.”

Programın 3. yılında Fas, Moritanya, Lübnan, Mısır, Ürdün, Cezayir ve Tunus’tan umre yapmak üzere gelen 1. Gruptaki alimlerin sayısı 220’ye ulaştı. Grup geçtiğimiz salı günü Medine’ye geldi.