Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Neom için Amazon ve Ali Baba şirketleriyle anlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Kızıldeniz üzerinde gerçekleştirilecek Neom Projesi için kullanılacak teknolojilere dair büyük teknoloji şirketleriyle müzakereleri sürdürdüklerini söyledi.

Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, salı günü, 500 milyar dolar bütçe ayrılan Neom projesi hakkında bilgi vermişti.

Kızıldeniz ve Basra körfezi üzerinde 26 bin 500 kilometrekarelik alanda gerçekleştirilecek Neom projesi, Vizyon 2030’un Suudi Arabistan’ı lider bir küresel model haline getirme yönündeki iddiasının yanı sıra, proje içinde endüstri ve teknoloji üretmeyi hedefliyor.

Bin Selman, konuya ilişkin olarak, Bloomberg televizyonuna yaptığı açıklamada, proje kapsamında Amazon, Ali Baba ve Airbase teknoloji şirketleriyle müzakerelerin devam ettiğini ifade etti.

Projenin geliştirilmesi için herkesle istişare halinde olduklarını belirten Bin Selman, Neon Projesiyle, her şeyin teknolojik uygulamalar aracılığıyla otomatik yapılarak insanların hayatının kolay kılınacağı bir şehir tasarlandığını dile getirdi. Bin Selman “Neom Projesi’nin ilk robotu, projenin kendisi olacak” şeklinde konuştu.

“Neom Projesi’nin Mısır ve Suudi Arabistan’da birçok limanı olacak”

Geçtiğimiz yıl, Mısır ve Suudi Arabistan arasında, Sina yarımadasında bir üretim bölgesi geliştirilmesine dair anlaşma imzalandığını ve anlaşmanın Neom kentinin kurulmasıyla tamamlanacağını anlatan Bin Selman, “Sina yarımadasındaki özgür bölge anlaşmasının hedefi, bu bölgeyi Neom şehriyle bağlamaktır. Neom Projesi’nin Mısır ve Suudi Arabistan’da birçok limanı olacak” ifadelerini kullandı.

Neom Projesi’nin, Dubai gibi ticaret merkezi şehirlerle rekabet edip edemeyeceğine dair sorulan soruya cevap veren Bin Selman, Proje’nin herkes için bir kazanım olacağını vurgulayarak, “Neom yeni fırsatlar yaratarak, komşularına yardım edecek. Hong Kong, Singapur’a kötü etkilemedi. Singapur da Hong Kong’u” açıklamasını sonlandırdı.