Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan ortak çalışma grubu kurulması taleplerinin Türkiye tarafından kabul edilmesinden memnun | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında, bugün Riyad’daki Yemame Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, Suudi Arabistan vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolma nedenlerinin ortaya çıkartılması amacıyla, iki kardeş ülkeden uzmanları bir araya getirmek üzere ortak bir çalışma grubu kurulması talebinin Türkiye Cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edilmesinden duyulan memnuniyet ifade edildi.

Kral Selman, toplantının başında, ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bahreyn kralı Hamad bin İsa Al-Halife ile yaptığı telefon görüşmesinin içeriği hakkında bilgi verdi.

Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı Dr. Avad el Avad’ın açıklamasına göre, Bakanlar Kurulu, Arap ve İslam dünyasından tüm dostlar, örgütler, parlamentolar, buna ilaveten uluslararası ve Arap dünyasındaki kuruluşlardan gelen, söylenti ve suçlamaları istismar etmek yerine müzakere ve hakikat arayışını tercih eden hikmetli seslere yönelik takdirlerini ifade etti.

Dr. Avad, Arap Birliği ve Bağlantısızlar Hareketi tarafından nükleer silahların ortadan kaldırılması hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla, uluslararası toplumun, özellikle Ortadoğu bölgesinde, nükleer silahlardan arınmış bir dünyaya ulaşmayı amaçlayan mevcut antlaşmaları benimseme gerekliliğine yönelik yapılan açıklamaya destek verdiklerini söyledi.

Toplantıda, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığını aktaran Dr. Avad, Afganistan’ın kuzeybatısındaki Tahar vilayeti ile Leşkergah kentinde meydana gelen bombalı saldırılarla birlikte Kenya ve Somali’de yaşanan terör saldırılarının şiddetle kınandığını söyledi.

Enformasyon Bakanı, toplantıda Suudi Arabistan’ın içişlerine dair bir takım kararlar alındığını da sözlerine ekledi.