Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: ‘Ortak Körfez Kalkanı’ tatbikatına başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın doğusunda 23 ülkenin askeri güçlerinin katılımıyla Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’nın düzenlendiği ‘1. Ortak Körfez Kalkanı’ adlı askeri tatbikat dün başladı. Bu tatbikatın 1 ay sürmesi bekleniyor.

Körfez Kalkanı Tatbikatı, Suudi Arabistan’daki güçlerin katılımı, uzmanların çeşitliliği, silahlarının kalitesi, ülkelerin ve güçlerinin katılımı açısından bölgedeki en büyük askeri tatbikat olarak görülüyor. Tatbikat ile olası bir savaş durumunda katılımcı ülkeler arasındaki işbirliği ve güvenlik koordinasyonunun geliştirilmesini hedefliyor.

Ülkeler tatbikata kara, hava ve deniz kuvvetlerinin yanı sıra hava savunma ve stratejik silahları ile katıldı.

Suudi Arabistan ise Savunma Bakanlığının hava, kara ve deniz kuvvetlerinin yanı sıra İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Muhafızlar güvenlik ve askeri güçleri ile katılıyor. 1. Ortak Körfez Kalkanı tatbikatları, dünya çapındaki en güçlü 10 ordunun 4’ünü bulundurması nedeniyle, teknik açısından dönüm noktası kabul ediliyor.

Suudi Savunma Bakanlığı’nın stratejik vizyonunun bir parçasını oluşturan bu tatbikatlar, tecrübelerden yararlanarak, bölgede ve dünyadaki güvenlik ve istikrarı korumak için çeşitli koşullarda askeri ve güvenlik tecrübesini geliştirmeyi hedefliyor.