Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Riyad, BM ile tamamen işbirliği içinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında Riyad’daki Yemame Sarayı’nda düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, insanlığın yararına olacak her şeyin gerçekleştirilmesi, herkes için güvenlik ve istikrarın sağlaması için Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplumla tamamen işbirliği içinde hareket edildiği vurgulandı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın, İslami ve küresel statüsü tarafından da belirlendiği üzere, sorumluluk bilinciyle insani, politik ve ekonomik rolünü sürdürmeye devam edeceği ifade edildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın himayesinde, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun düzenlediği ve devlet başkanlarının yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinden önemli kişilerin katıldığı ‘Geleceğe Yatırım Girişimi 2018’ Konferansı’nın ele alındığı toplantıda, Suudi Arabistan’ın son üç yılda, Suudi ekonomisi ve kalkınmanın gelişiminde attığı büyük adımların altı çizildi.

Suudi Arabistan’daki birçok kurumun yeniden yapılandırıldığına dikkat çekilen toplantıda, ülke bütçesinin istikrarlı bir şekilde büyüdüğü vurgulandı.

Suudi Arabistan’ın hedeflediği tüm proje ve reformların, bununla birlikte radikalizm ve teröre karşı savaşın devam edeceği ifade edilen Bakanlar Kurulu toplantısında, ülkedeki kültür, spor ve eğlence aktivitelerinin iyileştirileştirileceği, böylelikle Suudi Arabistan’ın dünyanın en iyi ülkelerinden biri olmasını sağlayacak büyük başarılar elde etmesinin bekleneceği kaydedildi.

60 milyar dolar değerinde yatırım

nformasyon Bakanı Dr. Avad el Avad, toplantıda, ‘Geleceğe Yatırım Girişimi 2018’ Konferansı’na övgüde bulunduklarını söyleyerek, konferansta imzalanan yaklaşık 60 milyar dolar değerinde yatırım mutabakatlarının Suudi Arabistan ekonomisine olan güveni teyit ettiğini ilaveten bölgesel ve küresel olarak gücünü yansıttığını belirtti.

Suudi hükümeti tarafından yürütülen reformların olumlu sonuçlarına değindiklerini aktaran Dr. Avad, toplantıda, ülke ekonomisinin diğer ülkelerin ekonomilerine kıyasla gelişmiş bir konuma getirmek için yapılan muazzam çabaları ele aldıklarını aktardı.

Müslüman Arakanlılar için acil eylem çağrısı

Suudi Arabistan’ın, Arakan’daki Müslüman Arakanlılar ve Myanmar’ın kuzeyindeki diğer azınlıkların maruz kaldığı vahşi saldırılar ve soykırımı kınadığını dile getiren Dr. Avad, bu şiddetin durdurulması için acil eylem çağrısında bulunduklarını söyledi.

Libya, Afganistan ve Tunus’ta ki saldılar kınandı

ABD’nin Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh kentindeki bir sinagoga düzenlenen silahlı saldırının yanı sıra Libya, Afganistan ve Tunus’ta meydana gelen saldırıların kınandığını ifade eden Dr. Avad, yaralılara şifa ve hayatını kaybedenler için de taziye dileklerinde bulunduklarını söyledi.

Dr. Avad, Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın içişlerine dair bir takım kararlar alındığı bilgisini de verdi.