Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Riyad kongre sonuçlarını memnuniyetle karşıladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Suudi Arabistan’ın, Suriye muhalefeti tarafından Riyad’da düzenlenen genişletilmiş kongrenin sonuçlarından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Söz konusu yetkili, Suriye muhalefetinin Riyad Kongresi’nde tek bir tavır etrafında birleşmesi ve müzakere kurulu oluşturmasının, Cenevre müzakerelerinde muhalefetin elini güçlendireceğini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi, ayrıca, muhalefetin müzakere kurulunu tebrik ederek müzakerelerde başarılar diledi.

“Siyasi bir aşama geçebilecek”

Öte yandan, Yüksek Müzakere Kurulu Cenevre Müzakere Heyeti Başkanı Nasır el-Hariri, uluslararası yetkililere göre muhalefet saflarının birleştiğini ve Suriye rejimi ile doğrudan bir diyalog başlatarak siyasi bir aşamaya geçebileceğini söyledi.
Hariri, muhaliflerin Suriye devrim ilkelerine bağlı olduklarını ve Esed rejimi başkanlığı olmadan tam yetkili geçici bir yönetim kurulu oluşturulmasında kararlı olduklarını vurguladı.

“Aynı masada oturmak için herhangi bir engel olmayacak”

Kahire temsilcisi Cemal Süleyman da Suudi Arabistan’a ve halkına teşekkürlerini sunarak, “Riyad’da başarılan şey, müzakere sürecine başlamak için önemli bir adım. Aynı masada oturmak için herhangi bir engel olmayacaktır” dedi.

Moskova’yı temsil eden Ola Arafat, Suriye muhalefetinin henüz çözümlenemeyen anlaşmazlıklar nedeniyle tek, birleşmemiş bir heyet olduğunu ve Esed’in gitmesinin ya da kalmasının eski bir şart olduğunu vurguladı. “Uygulama olarak Riyad’da kurulan heyetin ilk aşamasındayız” ifadesini kullandı.

Riyad’da başarılı bir kongre

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ise konuya ilişkin olarak, dün, Dışişleri Bakanlığının Resmi Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Suriyeli muhaliflerin Riyad’da başarılı bir kongre gerçekleştirdiğini belirterek, “Suriyeli muhalifler saflarını birleştirerek ortak bir müzakere heyeti kurmayı başardı” ifadelerini kullanmıştı.