Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan sağlık, eğitim ve otelcilik sektörlerinde 17 yeni kalkınma projesini finanse ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı, özel sektörü hizmet projelerine yatırım yapmaya teşvik çerçevesinde, sağlık, eğitim ve otelcilik sektörleri ile ilgili toplam 755,8 milyon riyal (201,5 milyon dolar) değerinde olan 17 yeni kalkınma projesini finanse etmek için anlaşmalar yaptı.

Bu yeni anlaşmalar, Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030’u gerçekleştirme çerçevesinde ülke ekonomisini çeşitlendirmek, daha fazla iş olanağı sağlamak ve GSYH’yi arttırmak için özel sektöre sunduğu teşviklerin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Maliye Bakanlığı tarafından dün imzalanan finans sözleşmelerinin toplam tutarı 1,54 milyar riyale (410,6 milyon dolar) ulaştı. Bu, özel sektörün hizmet projelerine yatırım yapmaya teşvik edilmesi yoluyla, Krallık bölgelerinde vatandaşlara sunulan temel hizmetleri güçlendirmek için sağlanan yerel kredilendirme programının bir parçası olarak geldi.

Anlaşmalar, proje sahipleri, Gelir İşleri Müsteşar Yardımcısı Muhammed el-Mola, Turizm ve Ulusal Miras Genel Kurumu, Suudi Endüstriyel Kalkınma Fonu, Gıda ve İlaç Genel Kurumu, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Genel Kurumu ve sağlık, eğitim, finans bakanlıklarından bir dizi yetkilinin huzurunda, yerel kredilendirme programını denetleyen Gelir İşleri Müsteşarı Tarık Abdullah eş-Şuheyyeb tarafından imzaladı.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Yardımcısı Dr. Hamed bin Süleyman özel sektörün ulusal ekonominin temellerinden ve kalkınma konusunda stratejik bir ortak olduğunu vurgulayarak, “Bu nedenle, yerel kredilendirme programı çerçevesinde anlaşmaların imzalanması, bu hayati sektörün kapsamlı kalkınma planlarına katılımını desteklemeyi ve Vizyon 2030 hedeflerine uygun olarak rolünün aktifleştirilmesine katkıda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Anlaşmaların imzalanmasının ardından, Vizyon 2030 hedefleri ışığında, çatısı altında kalkınma projelerine yönelik finansman anlaşmalarını barındıran yerel kredilendirme programı ile ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantı sırasında konuşma yapan Şuheyyeb, anlaşmaların, Riyad, Dammam, Ebu Eriş, Cidde, Abha ve Büreyde şehirlerini kapsayan hastane ve tıbbi komplekslerden oluşan sekiz sağlık projesinin yanı sıra Riyad, Medine, Cidde ve Dammam şehirlerindeki okullar, kolejler ve üniversiteler ile ilgili olarak sekiz eğitim projesini ve Cizan şehrinde üç yıldızlı bir otel projesini içerdiğini kaydetti.

Bu anlaşmalar, yıl içinde Maliye Bakanlığı tarafından imzalanan ve eğitim, sağlık ve otelcilik alanlarında toplam 1,6 milyar riyal (426,6 milyon dolar) değerinde olan 29 projeyi içeren anlaşmaların bir uzantısı.

Çalışmanın başlangıcından bu yana yurtiçi kredilendirme programı çerçevesinde toplam 11 milyar riyal (2.93 milyar dolar) değerinde 710 kalkınma projesi finanse edildi.

Suudi ekonomisi, petrol bağımlılığını azaltan ve ekonomisini çeşitlendiren ekonomik reformlar ile bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,2 oranında pozitif büyüme gösterdi.

Genel İstatistik Kurumu’na göre, Suudi Arabistan’daki petrol dışı sektörün GSYİH’si, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1.6 oranında bir büyüme kaydederken, aynı dönemde petrol dışı sektörün büyüme oranı yüzde 2,7 arttı.

Yine kurumun açıklamalarına göre, GSYİH bu yılın ilk çeyreğinin sonunda yüzde 1,2 oranında artarak 647,8 milyar riyale (172,7 milyar dolar) ulaştı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 640.4 milyar riyaldi (170.7 milyar dolar).

Petrol dışı GSYİH bu yılın ilk çeyreği sonunda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,6 artış göstererek 371,02 milyar riyale (98,9 milyar dolar) ulaştı.

Petrol sektörünün GSYİH’si bir önceki yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 0,6 artarak 273,3 milyar riyale (72,8 milyar dolar) ulaştı.

Öte yandan, Uluslararası Para Fonu geçtiğimiz günlerde, Suudi Arabistan’ın üzerinde çalıştığı olumlu ekonomik reformlara övgüde bulunurken, petrol dışı gelirleri artırmaya yönelik bazı girişimlerin uygulanmasının kayda değer bir başarı olduğunu vurguladı.