Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Sınır Güvenliği Kızıldeniz’de Alman hastayı kurtardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Medine bölgesindeki arama kurtarma ekipleri, Kızıldeniz sularındaki bir gemide iç kanama, yürüyememe ve nefes darlığı gibi şikâyetleri bulunan bir Alman kadını kurtardı.

Kolombiya’dan yola çıkan İtalya bandıralı geminin yolcusu olan Alman kadın, gemi Kızıldeniz’in Yenbu şehri açıklarına geldiğinde, iç kanama, yürüyememe ve nefes darlığı gibi şikâyetlerle rahatsızlandı. 1979 tarihli Uluslararası Denizde Arama Kurtarma Sözleşmesi çerçevesinde insani yardım faaliyetlerini sürdüren Suudi Arabistan Sınır Güvenliği liderliğindeki deniz devriye ekipleri, Alman kadını tedavisi için Medine’ye götürdü.

Acil yardım çağrısı alındı

Sınır Güvenliği Resmi Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Cidde’de bulunan Kızıldeniz ve Akabe Körfezi Arama ve Kurtarma Operasyonları Koordinasyon Merkezi’ne İtalya bandıralı AIDACARA isimli gemiden bir yolcunun acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğuna dair yardım çağrısı alındı. Koordinasyon Merkezi’nin 66 yaşındaki Alman kadını kurtarmak üzere derhal geminin bulunduğu yeri tespit ettiğini belirtti.

Açıklamada, Yenbu limanından yaklaşık 74 deniz mili uzaklıkta olduğu belirlenen gemi ile ilgili makamlar arasında koordinasyonun sağlandığı, bu tür durumlarda uygulanan ilgili ulusal planın prosedürleri yerine getirilerek hasta taburcu oluncaya kadar tedavisinin sürdürülmesi için temasa geçildiği açıklandı.

Durumu stabil

Medine bölgesi Sınır Güvenliği’nin arama kurtarma ve sağlık ekiplerini derhal Yenbu limanına kurtarma operasyonun başlatılması için sevk ettiğini belirten Sözcü, hastaya ilk müdahalenin Yenbu limanı iskelesinde yapıldığını belirtti. Müdahalenin ardından hastanın eşi ile birlikte Yenbu Devlet Hastanesi’ne götürüldüğünü ifade eden Sınır Güvenliği sözcüsü, hastanın durumunun stabil olduğu söyledi.