Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Sokotra’dak su, elektrik ve petrol ihtiyaçlarını üstleniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Sokotra’dak su, elektrik ve petrol ihtiyaçlarını üstleniyorSuudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi ve Yemenli bakanlarla Yürütülen Kapsamlı İnsani Destek Merkezi’nin Direktörü Muhammed Al Cabir, bugün Sokotra’da ilk imar projelerinin açılışını yaptı. Hadibu bölgesine açılacak olan üç kuyunun temeli atıldı.

Suudi Arabistan Büyükelçisi, ülkesinin Sokotra’nın ihtiyaç duyduğu petrol ürünleri sağlamayı garanti ettiğini vurguladı. Bu adımın Suudi Arabistan Kralı ve Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın talimatları doğrultusunda gerçekleştiğine dikkat çekti. Yemen resmi ajansı SABA’nın haberine göre Suudi Arabistan Yemen hükümeti ile bir işbirliği gerçekleştirerek yerel yönetimin yükü hafifletilip su, elektrik ve petrol ürünlerine duyulan ihtiyaçlar kesintisiz sağlanacak.

Su kuyuları 2 ay içinde hayata geçirilecek

Al Cabir, su üretimini iki katına çıkaracak ve şehre gerekli su miktarını sağlayacak olan içme suyu kuyularından oluşan Yemen yeniden yapılandırma programının ilk projesinin başlatıldığını duyurdu. Projelerin en fazla iki ay içerisinde hayata geçirileceğine dikkat çeken Suudi Büyükelçi, Kalansiya ve Abdulkuri bölgelerinde de kuyular açılacağını belirtti. Diğer kalkınma ve hizmet projelerinin yerel yönetim ile koordineli olarak uygulanacağını ifade etti.

Yemen Bayındırlık ve Karayolları Bakanı Dr. Muin Abdulmelik, Sokotra Adası’nda açılacak olan içme suyu kuyularının sondajı için temel atılmasını, iyileşmenin ve yeniden yapılanma projelerinin başlangıcı olarak değerlendirdi. Su ve elektrik projelerinin vatandaşların günlük yaşamlarıyla doğrudan bağlantılı bir hizmet olduğunu kaydetti.

Sokotra Adası Valisi Remzi Mahrus bugün, bölgedeki Yemen’i yeniden yapılandırma programının ilk projesinin açılışının özellikle desteğe ihtiyaç duyulan bir sektör olan su alanına odaklandığı ve vatandaşların ihtiyaçlarını gidereceği için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Yemen’i yeniden yapılandırma projesinin ilk ayağı Sokotra’da başladı

Yemen hükümeti üyeleri ve Suudi Büyükelçi, adaya tek deniz yolu geçidi olan Sokotra Limanı’na bir ziyarette bulunarak denizciliği geliştirmek için oradaki çalışmaları ve ihtiyaçları denetlediler. Ayrıca hizmet kurumlarına tahsis edilen petrol ürünlerinin depolanması için gerekli hazırlık kapasitesini öğrenmek üzere el- İsa Kalkınma ve Yatırım Kurumu’ndaki petrol tankerlerinin bulunduğu bölgeyi ziyaret ettiler.

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi 14 Mayıs’ta Sokotra’ya ziyarette bulunmuştu. Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Yemen’in yeniden yapılandırma projelerinin kademeli olarak ülkenin her yanına yayılacağını programın ilk ofisinin Sokotra’da açılacağını bildirmişti.