Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, spor salonlarının kapılarının kadınlara açıldığını duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’daki Spor Kurulu, kadınların spor salonlarına girişlerine izin verildiğini duyuruldu. Ayrıca 2018 başlarında hazır olmak üzere ilgili yönetmeliklere uygun olarak aileler için Riyad, Cidde ve Dammam’da üç spor salonu inşa edilmeye başlandığını bildirildi.

Spor Kurulu Başkanı Türki Al eş-Şeyh, dün düzenlenen basın toplantısında söz konusu spor salonlarının 24 saat açık olacağını, içlerinde de restoran ve kafeler bulunacağını ifade etti. Şeyh, bu mekânların tüm gençlere açık olacağını ve ücretlerinin de herkesin faydalanabileceği şekilde düzenleneceğini kaydetti.

Türki Al eş- Şeyh basın toplantısında yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, İslami kurallara uymaya ve haramlardan kaçınmaya özen gösterdiklerinin altını çizdi. Ayrıca mübah olan şeylerin de yasaklanmasına karşı olduklarını belirtti.

Al eş- Şeyh açıklamasında ayrıca Körfez ülkelerinden birinin vatandaşı olan şahıs tarafından yapılan entrikaların Suudi Arabistan’ın sporuna zarar veremeyeceğini, bu entrikaların karşısında durmaya devam edeceklerini söyledi. “Söz konusu şahsın ülkesi Kuveyt’e bir hayrı yok, Suudi Arabistan’a nasıl olsun” ifadelerini kullandı.

Şeyh “Ateşe körükle giderek durumdan yararlanmaya çalışan, Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan’a zarar vermek isteyen küçük bir devlet var. Bu iki ülkedeki kardeşlerimi bu müdahaleyi durdurmaya ve spor konusunun tamamen ayrı olduğunu vurgulamaya çağırıyorum” şeklinde konuştu.

Toplantıda yapılan açıklamalarda ayrıca Spor Medyası Birliği’nin kurulduğu ve Spor Kurulu Medya Yetkilisi’nin yönetim kurulunu oluşturmak üzere başkan olarak atandığı duyurdu.

Onaylanan bir diğer kararname ile birlikte de listeye uygun olarak 60 gün içinde Prens Faysal bin Fahd Hastanesi’ni işletmek için dünyanın en iyi 3 sağlık merkezinden biri olan Cleveland Clinic ile bir mutabakat anlaşması imzalanacağı belirtildi.

Soruşturmalar sürüyor

Suudi Arabistan’da hizmet bazı veren kurumlara yönelik soruşturmalar ise sürüyor. Bu amaçla oluşturulan komitelerin talebi üzerine mühendislik alanında danışmanlık hizmeti veren üç ofisin faaliyetleri ihmalde bulundukları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılması kararlaştırıldı. Söz konusu şirketlerle yapılan proje anlaşmalarının geri çekilerek, bunların yerine İdari Meclis Başkanı’na bağlı bir spor genel kurulu kurulmasında mutabık kalındı.

Ayrıca Cidde’deki Prens Abdullah el- Faysal stadyumunun projesi için elektronik kapı tedarik etme sürecinin de soruşturulmasına karar verildi. Söz konusu stadyum, bitimi 18 ayı aşmayan bir dönemde 25 bin seyirci kapasitesine sahip olacak. Yapılan açıklamalarda Et-Tai Kulübü’nün ışıklandırma projesinin 4 ay içerisinde tamamlanmasına, Raid ve Ebha kulüplerine yönelik çalışmaların da 18 ay içinde bitirilmesine karar verildiği belirtildi. İmalat ve Bakım için Riyad adlı şirketin dokuz projesinin geri çekildiğinin duyurulduğu açıklamada ayrıca el- Haz kulüp tribünlerinin iki projesinin başarısızlığa uğramasına ilişkin soruşturma açılacağı ifade edildi. El- Kasim’deki Kral Abdullah bin Abdulaziz spor kentinin aydınlatmasının geliştirilmesine de karar verildiği kaydedildi.