Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Şura Meclisi ‘taciz yasasını’ onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Nayef er- Reşid

Suudi Arabistan Şura Meclisi, Haziran ayı itibarıyla kadınların araç kullanmaya başlayacağı ülkede ‘taciz suçuyla mücadele yasa tasarısını’ onayladı.

Uzman kaynakların Şarku’l- Avsat’a verdiği bilgiye göre, Yaklaşık 15 üye, taciz suçuna karşı taslak kanunun, sağlamlaştırılarak yeniden yürürlüğe konması için meclise başvurmuştu.

Komite Başkanı Dr. Abdullah el- Fevzan, kapalı oturumda, üyelerin görüş ve önerilerinin de ele alındığı yasa hakkındaki raporu okudu.

Meclisin, Kral Selman bin Abdulaziz’in talimatıyla İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan taciz suçuyla mücadele yasa tasarısını görüştüğü ve onayladığı belirtildi.

Taciz suçuyla mücadele sistemine göre söz konusu suçu işleyenlerin 5 yıl hapis cezası ve 80 bin dolar para cezası ya da 2 yıl hapis cezası ve 100 bin dolar para cezasına çarptırılacak. Özel durumlarda ise 5 yılı aşmayacak bir hapis cezası ve 80 bin doları aşmayacak bir para cezası öngörüldü.

Söz konusu tasarı, ‘tacizle mücadele, tacizin önlenmesi, bu suçu işleyenlerin cezalandırılması, mağdurun korunması, kişinin onurunun ve özgürlüğünün korunmasını’ içeriyor.

Tasarının yasalaşması için ise Kral tarafından onaylanması gerekiyor.

Kral Selman, 26 Eylül 2017’de kadınların Haziran 2018’den itibaren sürücü belgesi alarak araç kullanabilmesini öngören kararı onaylamış, iki gün sonra da İçişleri Bakanlığına tacizle mücadele için yasa tasarısı hazırlama talimatı vermişti.