Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Suriye krizinin tek çıkış yolu siyasi çözüm | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında, bugün Riyad’daki Yemame Sarayı’nda düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, Suriye krizine dair tek çözümün siyasi çözüm olduğu vurgulanarak, Suudi Arabistan’ın, krizin başlangıcından bu yana kardeş Suriye halkının yaşadığı trajediye son verebilmek için dost ve kardeş ülkelerle barışçıl çözümler bulmaya çalıştığı ifade edildi.

Kral Selman, toplantının başında Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom ile görüşmesinin sonuçları hakkında kurula bilgi verdi.

Bunun ardından, bölge ve dünyadaki gelişmeler hakkında bir takım raporların incelendiği toplantıda, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) ‘Barışın inşası ve barışı koruma’ konulu üst düzey görüşmede Suudi Arabistan heyetinin görüşlerinin etkileri ele alındı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözme çabalarına değinilerek, BM’nin barışın inşa edilmesi ve temellerinin sağlamlaştırmasında daha aktif bir rol oynamasına olan ihtiyaç vurgulandı.

Toplantının ardından açıklama yapan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad, Bakanlar Kurulu’nda Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen ‘Suriye’nin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi Konferansı’nın sonuçlarını da ele aldıklarını söyledi.

Afganistan’daki saldırı kınandı

Bakanlar Kurulu’nda, Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen çifte intihar saldırısının kınandığı bilgisini veren Bakan, Suudi Arabistan’ın, terör ve aşırılığa karşı Afganistan ile olan dayanışmasını yineleyerek, Afganistan hükümeti ve halkına başsağlığı dileklerinde bulunduğunu ifade etti.

Suudi Arabistan ile Monako Prensliği arasında diplomatik ilişkilerin kurulacak

Dr. Avad, Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan ile Monako Prensliği arasında diplomatik ilişkilerin kurulması (mukim olmayan elçi) kararının onaylandığını ve Dışişleri Bakanı veya yardımcısına bu konuda protokol imzalamaya yönelik yetki verildiğini açıkladı.

25 devlet okulu özel sektöre devredildi

Toplantıda, un değirmeni üretim sistemi, gıda güvenliği stratejisi ve uygulama planının da onayladığı bilgisini veren Dr. Avad, bunun yanı sıra ‘Bağımsız Okullar Girişimi’nin de onaylandığını kaydederek, 25 devlet okulunun işletilmesi için özel sektöre devredildiğini sözlerine ekledi.