Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, teröre karşı verdiği desteği yineledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, kardeş ve dost ülkelere karşı; şiddet, aşırıcılık, terörizm ve bunları provoke eden uygulamalar karşısındaki tutumunu yeniledi. Ayrıca, Bahreyn’in başkenti Manama, Somali’nin başkenti Mogadişu, Afganistan’ın başkenti Kabil ve Kandehar bölgesinde meydana gelen terör eylemlerini kınadığını ve nefret duyduğunu ifade etti. Fransa’nın güneyindeki Marsilya kenti, Kanada’nın batısındaki Edmonton kenti ve ABD’nin Las Vegas eyaletinde terörist saldırıları kınayarak, kurbanların ailelerine başsağlığı ve yaralılara şifa diledi.

Söz konusu kınama, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında düzenlenen Selam Sarayı’ndaki Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda gerçekleşti.

Oturumun başında, Kral Selman bin Abdulaziz, bakanlar kuruluna, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, Somali Devlet Başkanı Muhammed Abdullah Fermacu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı, İngiliz Parlamentosu Muhafazakar Partisi’nden milletvekili Leo Docherty görüşmeleri hakkında brifing verdi.

Suudi Arabistan Kralı, perşembe günü gerçekleştireceği Rusya gezisi hakkında verdiği bilgilerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde görüşmeler yapacağını belirtti.

Suudi Arabistan Enformasyon ve Kültür Bakanı Avad el- Avad, Bakanlar Kurulu’nun, kadın ve erkeklere eşit imkanlarda araç sürme hakkı verilmesi sebebiyle Kral Selman’a şükran ve minnetlerini sunduğunu iletti.

Bakanlar Kurulu’nda, Suudi Arabistan Kralı’nın değeri 11 milyar riyal olan Yeni Taif Projeleri’nin açılışını yapmasından övgüyle bahsedildi.

Kurul, Kamu Yatırım Fonu’nun, Krallığın 2030 Vizyonu doğrultusunda, hac ve umre gerçekleştirmek için Krallığa gelen ziyaretçi sayısını artırmak amaçlı projeler geliştirmek için ‘Mekke Haremi Vizyonu’ adlı ve ‘Medine’nin Vizyonu’ isimli şirketlerin kurulmasına ilişkin duyurusunu memnuniyetle karşıladı.

Kurul, 18 milyar riyal değerinde ve on yıl sürecek ‘Cidde’nin Yeniden İnşası’ projesinin gerçekleşmesi için karar aldı. Proje Cidde’nin, dinamik bir bölgeye, benzersiz bir ticari ve turistik merkeze dönüştürülerek, dünyadaki en büyük 100 şehirden biri olmasını amaçlıyor.

El- Avad, Ulusal Atom Enerjisi Projesi uygulanmasını görüşmek üzere, Viyana’da düzenlenen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı 61. Genel Konferansı aralarında, Rus, Amerikan ve Japon heyetler ile Krallık heyeti arasında gerçekleştirilen toplantıları ele aldı.

Kurul, Filistin’in INTERPOL tarafından üye olarak kabul edilmesini memnuniyetle karşıladı.

Avad el-Avad, Bakanlar Kurulunun, “e-Öğrenim için Ulusal Merkezi” adlı bağımsız bir merkez kurma kararı aldığını söyledi.