Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Teröre ve radikalizme karşı Afganistan’ın yanındayız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında Riyad’daki Yemame Sarayı’nda gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında Afganistan’ın başkenti Kabil’de meydana gelen intihar saldırısı şiddetle kınandı. Suudi Arabistan’ın teröre ve radikalizme karşı Afganistan’ın yanında olduğu ifade edildi.

Kral Selman toplantının başında Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Norveç Başbakanı Erna Solberg ile gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinin yanı sıra NATO Ortaklıkları Alt Komitesi Başkanı Metin Lütfi Baydar ve Vatikan Dinlerarası Diyalog Konseyi Başkanı Kardinal Jean Louis Touran ile yaptığı görüşmelere dair kurula bilgi verdi.

Bakanlar Kurulu’nda, başkentin batısında inşa edilecek olan yeni eğlence, spor ve kültür merkezi Qiddiya Projesi’nin temel atma töreninin cumartesi günü Kral Selman tarafından yapılacağı belirtildi. Bunun, ülkenin dev projeleri hayata geçirme yönündeki çabaları yansıttığını, ekonominin ve kalkınmanın daha da geliştirilmesine katkıda bulunacağının altı çizildi.

Toplantının ardından Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’ya açıklamalarda bulunan Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad bin Avad, toplantıda Arap, bölgesel ve uluslararası arenada yaşanan gelişmeler hakkında hazırlanan bir dizi raporu incelediklerini söyledi.

Dr. Avad, Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın çeşitli bölgelerindeki güvenlik önlemlerinin artırılması ve güvenlik güçlerinin yüksek derecedeki mesleki dikkatleri neticesinde ülkede yaşanan suç oranlarındaki düşüşe değinildiğini ve başarılarından ötürü İçişleri Bakanlığı’na övgüde bulunulduğunu belirtti.

Toplantıda bir dizi kararlar alındığı bilgisini veren Dr. Avad açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan hükümeti ile Ukrayna hükümeti arasında tarım alanında yatırım işbirliğine yönelik hazırlanan mutabakat anlaşmasını onaylanarak Kraliyet kararnamesi hazırlandı. Suudi Arabistan ve Sudan arasındaki iletişim ve bilgi teknolojileri alanında işbirliğini öngören mutabakat anlaşması da onaylandı. Ayrıca Suudi Arabistan’ın içişlerine dair bir takım kararlar alındı.”