Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Trump’ın İran rejimi ve Hizbullah terörüne karşı mücadele çağrısına takdir etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran rejimi ve Hizbullah terörüne karşı mücadele için yaptığı açıklamaları takdir etti.

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran ile yapılan nükleer anlaşma konusunda ve ABD’nin müttefiklerine, ‘dünyanın önde gelen terör finansörü’ olarak nitelendirdiği, Ortadoğu’nun dört bir yanında yıkımı yaymak için 100 binden fazla kişiyi eğiten, silahlandıran ve finanse eden, Beşşar Esed rejimine destek vererek halkını öldürmesine yardım eden, bununla birlikte yıkıcı füzeleri ile komşu ülkeleri ve uluslararası deniz trafiğini tehdit eden, halkını susturmak ve bastırmak için kitlesel tutuklamalar gerçekleştiren ve işkence yöntemleri kullanan, kötü niyetli İran rejiminin faaliyetlerine karşı atılacak adımları güçlendirmek için ABD ile hareket etmeleri çağrısı yaptığı açıklamalarına övgüde bulundu.

Riyad’da dün düzenlenen Bakanlar Kurulu oturumu, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında gerçekleştirildi. Bakanlar Kurulu, toplantıda, ABD yargısının Hizbullah’ın uyuşturucu ticareti aracılığıyla terör faaliyetlerini finanse etmesi, finanse ettiği üyeleri ve Hizbullah’a destek veren ağların araştırılması için özel bir birim kurulması kararını takdir etti.

Öte yandan, Kral Selman bin Abdulaziz, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile yaptığı telefon görüşmelerinin yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in mektubu ve Japonya Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Hiroshige Seko ile yapılan görüşmenin içeriği kurulu bilgilendirdi.

Irak’taki saldırılara kınama

Toplantı sonrasında Suudi basın mensupları ile bir araya gelen Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad açıklamalarda bulundu. Bakan Avad, Bakanlar Kurulu’nun Arap, bölgesel ve uluslararası en son gelişmeler hakkında bir dizi raporu tartıştığını belirtti. Bakan açıklamasında, Suudi Arabistan’ın terör ve aşırıcılık eylemlerine karşı Irak’ın yanında olduğunu belirterek, ülkesinin, Irak’ın başkenti Bağdat’ta gerçekleştirilen, onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı iki intihar saldırısını kınadığını yineledi.

Ayrıca Bakan Avad, işgalci İsrail devletinin binden fazla konutluk yeni yerleşim bölgesi inşasını ve işgal altındaki Filistin topraklarında 650 konutluk başka bir yerleşim bölgesinin ihalesini onaylama kararını da kınadı. Bu kararın, uluslararası toplumun iradesine karşı bir meydan okuma olduğu belirtilen açıklamada, Filistin halkının haklarına karşı bariz bir saldırganlık içinde olunduğu ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını önlemek için bu adımların atıldığı gerçeğine dikkat çekildi.

Ayrıca Bakanlar Kurulu, Birleşmiş Milletler’in (BM) İran’ın, BM Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararı gereği Yemen’e 2015 yılı itibariyle uygulanan silah ambargosunu ihlal ettiği ve Husi milislerin Suudi Arabistan’a balistik füze atmasını kolaylaştıran silah gönderdiğine dair yayınladığı rapordan duyduğu memnuniyeti belirtti.

Öte yandan yurtiçindeki gelişmelerde, Bakanlar Kurulu, ülkenin tüm bölgelerine dağıtılan toplam 19 bin 481 konut ve dükkan ile 300 bin birimlik ‘Konut 2018’ programının ikinci etabının ilk kısmının Suudi Arabistan İskan Bakanlığı tarafından başlatıldığını kaydetti.

Suudi Bakan Avad, Bakanlar Kurulu toplantısında Şura Konseyi’nin çalışma alanlarını da içeren konuların gündeme alındığını ve gözden geçirildiğini söyledi. Öte yandan Kurul, Milli Eğitim Bakanı’nın, Teknik ve Mesleki Eğitim Genel Kurulu Başkanı’nı, Sudan’da teknik ve mesleki eğitim verilmesi için yapılacak olan anlaşma için yaptığı yetkilendirmeyi onayladı.

Diğer bir gelişmede ise, Kurul, Çevre, Su ve Tarım Bakanı’nın, Suudi Arabistan Yaban Hayatı Koruma Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı ve heyetinin Moritanya’da ilgili, makamlarla görüşmeleri, anlaşma yapmaları ve yapılan anlaşmaları yenilemeleri konusunda verdiği izni onayladı.

Belediye ve Köy İşleri Bakanı tarafından gündeme getirilen konuların gözden geçirilmesi ve Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyi tarafından yapılan 26/10/2017 tarihli ve 7-19-39 sayılı tavsiye dikkate alınarak, Bakanlar Kurulu, Şirketler Temel Sözleşmesi’nin 11. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen el-Beled’ul-Emin Kentsel Gelişim ve Kalkınma Şirketi Yönetim Kurulu’nun yeniden yapılandırılması kararı aldı.

Çevre, Su ve Ziraat Bakanı tarafından gündeme getirilen konuların gözden geçirilmesi, Devlet Karar Komitesi’nin 28/09/2017 tarihli ve 2 sayılı tavsiyesi dikkate alınarak, Bakanlar Kurulu, Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı’nın Tarım sektörü ile ilgili faaliyetlerde bulunabilmesi arazileri kiralayabilmesi için gerekli izinlerin verilmesi kararı alındı.

Bakanlar Kurulu, 16 ve 17 Kasım 2017 tarihinde Riyad’da 36’ncısı düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi Yüksek Kurulu toplantısında alınan ‘tıp ve sağlık’ sertifikalarının denkliği için belge alınması kararının uygulanmasını onaylama kararı aldı.