Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Trump’ın İran’a yönelik açıklamalarından memnunuz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşma konusunda yaptığı açıklamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Riyad yönetimi, Ortadoğu’da yıkımı yaymak için yüz binden fazla militanı finanse eden, silahlandıran, eğitim veren ve Esed rejimini destekleyerek halkını öldürmesine yardım eden İran rejimine karşı bütün müttefiklerine ABD ile birlikte daha güçlü adımlar atma çağrısına da övgüde bulundu.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, bugün Riyad’daki Yemame Sarayı’nda düzenlenen ve başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısının başında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile yaptığı telefon görüşmelerine dair bilgi verdi. Kral ayrıca Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den aldığı mektup ve Japonya Ekonomi Bakanı Hiroshige Seko ile yaptığı görüşmenin detaylarını da aktardı.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad, Kral Selman’ın konuşmasından sonra Bakanlar Kurulu’nun bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin gelişmeleri değerlendirdiğini belirtti.

Suudi Arabistan’ın Bağdat’ın merkezinde gerçekleştirilen, onlarca ölüme ve çok sayıda yaralanmaya neden olan çifte intihar saldırısını kınadığını ifade eden Dr. Avad, Irak hükümetine, halkına ve mağdurların ailelerine başsağlığı ve taziye dileklerinde bulundu.

Dr. Avad, işgal altındaki Filistin topraklarındaki yerleşim yerlerinde İsrail makamlarınca binden fazla yeni konut inşası kararı alınmasının Suudi Arabistan tarafından kınandığını belirtti.

Enformasyon Bakanı söz konusu kararın uluslararası toplumun iradesine karşı gelerek, bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını önleme amacı taşıdığını söyledi. Bunun Filistin halkının meşru haklarına karşı bariz bir meydan okuma olduğunu sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler’in hazırladığı İran’ın Yemen’e silah gönderme ambargosunu ihlal ettiğine dair raporu Bakanlar Kurulu’nda incelediklerini belirten Dr. Avad İran’ın BM Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı ‘Yemen’e uygulanan silah ambargosu’ kararına uymadığını belirtti. 2015 yılında uygulanan bu silah ambargosu kararından sonra Husi milisleri için balistik füzelerin Yemen’e gönderildiğini vurguladı.

Bakanlar Kurulu’nda ayrıca balistik füzeleri ile komşu ülkeleri ve uluslararası toplumu tehdit eden İran rejiminin kitlesel tutuklamalar ve işkence yöntemlerini de halkını bastırmak ve susturmak için kullandığının altı çizildi.

Kurul, Hizbullah’ın terörü finanse etmek amacıyla sürdürdüğü uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili soruşturma yapılması ve bu uyuşturucu ağının çökertilmesi için ABD yargısına özel bir birim kurmaları çağrısında bulundu.

Bakanlar Kurulu’nda gerçekleştirilen toplantının sonunda Suudi Arabistan’ın iç işlerine dair de kararlar alındı.