Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan uyuşturucu tacirlerine geçit vermedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, ülke sakinleri ve vatandaşlarının güvenliği ile ilgili İçişleri Bakanlığı’na verdikleri talimatlar doğrultusunda, bakanlık ve personelinin performanslarını artırma çabaları, güvenlik birimlerinin son performans verilerine olumlu yansıdı. İçişleri Bakanlığının başarılı çalışmaları sonucunda, suç oranlarında önemli ölçüde düşüş yaşandı. Güvenlik güçlerinin başarılı çalışmaları sonucu piyasaya uyuşturucu madde sürme planları yapan tacirlerine ağır darbe vuruldu.

Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz’in İçişleri Bakanı olarak atanması sonrasında elde edilen son veriler, bakanlığın birkaç aylık yeniden yapılanma sonrasında iyi bir performans gösterdiğini ortaya koyuyor.

Önemli güvenlik verilerine ait şemalar, karşılaştırmalar ve istatistiklere bakıldığında İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen kurumsal çalışmalarda, ‘2030 Vizyonu’ çerçevesinde gerçekleştirme sözü verdiği performans açıkça görülmektedir. Aynı şekilde İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yıllık raporlarda da, bakanlığın her yıl gerçekleştirdiği operasyonlarda kaydettiği ilerleme açıkça anlaşılmaktadır. Bu rapor, son on ay boyunca bakanlığın yaptığı büyük ve seçkin çalışmanın altını çizmektedir.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre suç oranlarında önemli ölçüde düşüş kaydedilmesine ise, İçişleri Bakanlığı’nın, ileri teknoloji kullanarak, araştırma ve soruşturma prosedürlerini iyileştirerek ve yüksek güvenlik performansı göstererek sağladığı bir dizi girişim sonucunda ulaşıldı.

Yasadışı sınır geçişleri azaltıldı

Öte yandan, sınırdan kaçak geçişlerin engellenmesi konusunda yüzde 35’lere varan oranlar elde edildi. Bu da sınır güvenlik güçlerinin, Suudi Arabistan’a kaçak girişleri engellemek adına harcadığı çabanın büyüklüğüne işaret ediyor.

Uyuşturucu ile mücadelede olumlu sonuçlar alındı

Bir takım ülkelerin her çeşit uyuşturucu kaçakçılığıyla Suudi Arabistan’ı hedef alan bir savaş yürütmesine rağmen; sınır güvenliği, kaçakçılıkla mücadele ve uyuşturucunun yayılması konusundaki göstergeler, İçişleri Bakanlığı personelinin bu girişimleri engelleme konusundaki başarılarını gösteriyor. Bakanlık yaptığı operasyonlarla, eroin kaçakçılığında yüzde 393, captagon (fenetilin) kaçakçılığında yüzde 176, esrar kaçakçılığında ise 176,5 oranında azalma sağladı.

Suç oranları düştü

Güvenlik göstergelerinden elde edilen olumlu sonuçlar, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın güvenlik birimlerine verdikleri direktifler doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı’nın suç oranlarının azaltılmasında ve güvenliğin artırılmasında önemli ilerleme kaydettiğini gösterdi.

Suudi Arabistan’ın farklı şehirlerinde, emniyet güçlerinin başarılı performansları ve artan güvenlik önlemleri sayesinde, kasten adam öldürme suçlarında yüzde 6,5 oranında azaldı. Ayrıca suça azmettirmede yüzde 14,5, hırsızlık olaylarında yüzde 2 ve silahlı soygunlarda yüzde 10,5 oranında azalma kaydedildi.

Diğer yandan, İçişleri Bakanlığı’nın, trafik ihlallerini kısa süre önce, gelişmiş teknolojik cihazlarla desteklemeye başlaması, trafik polislerinin motivasyonunu artırırken, yolların daha emniyetli olmasını sağladı. Alınan önlemler sayesinde, trafik kazalarında, yüzde 19 oranında bir düşüş gözlemlenirken, bu kazalardaki ölüm oranlarında yüzde 19, yaralanma vakalarında ise yüzde 15’lik bir gerileme yaşandı.