Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Suudi Arabistan Vatandaş Hesabı’nın dördüncü taksiti yatırıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın azaltılan enerji desteklerinin orta ve düşük gelirli aileler üzerindeki etkisini hafifletmek için oluşturduğu ‘Vatandaş Hesabı Programı’ kapsamında, devlet desteği hakkı kazananların banka hesaplarına dördüncü taksit olan 2.2 milyar riyal (yaklaşık 600 milyon dolar) yatırıldı.

Vatandaş Programı’nın Başkanı olan mühendis Ali bin Hadi el Racihi, ilk rakamlara göre, aile ve bireylerin yüzde 46’sının dördüncü taksit destek ödemesi kapsamında ortalama olarak 933 riyal (yaklaşık 240 dolar) tutarında aile desteği kazandığını ve program tarafından toplam 11 milyon 900 bin vatandaşa para desteği sağlanmış olduğunu açıkladı.

El Racihi, beşinci ödeneğin 10 Nisan tarihinde gerçekleştirileceğini ve bundan 10 Mart tarihi öncesi başvuru yapan vatandaşların faydalanacağını belirtti.

Suudi Arabistan yönetimi, ülkede gerçekleştirilen yeni ekonomik düzenlemenin ailelere getireceği muhtemel olumsuz etkilerin giderilmesi amacıyla Vatandaş Hesabı Programı’nı kurmuştu. Program kapsamında yapılan ödemelerle yakıt ve elektrik fiyatlarının artması ve gıda fiyatlarına getirilen zammın etkilerinin giderilmesi hedefleniyor.

Vatandaş Hesabı Programı yöneticileri, yardım sağlanan vatandaşların ödenekleri takip etmeleri amacıyla oluşturulan internet portalı aracılığıyla ödemelerin hesaba gecikmeli olarak geçmesi nedeniyle şikayetlerin gelmesi üzerine vatandaşların mağdur olmamaları için zamanlama konusunda titizlikle davranıyor.

Program yetkilileri bu kapsamda aylık ödemelerin haftasonu tatiline (cuma ve cumartesi) denk gelmesi halinde memurların cumartesi gününde de çalışarak ödenekleri vatandaşlara vereceklerini belirtti.