Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan ve Almanya, Katar’ın terörizmi finans etmeyi durdurması konusunda anlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile Cidde’de, Katar’ın teröre desteğini kesmesi konusunda toplantı düzenlediler.

El-Cubeyr basın toplantısında, Almanya ile ilişkilerinin kendine özgü olduğunu, krizin başından bu yana açık ve konumunu değiştirmeyen önemli ortaklardan biri olduğunu vurguladı.

El-Cubeyr, ‘’Katar’a karşı alınan tedbirlerin amacı bize zarar veren politikalarını değiştirmesi ve komşularına nefreti teşvik etmeyen bir politikayı benimsemesine çağrı olduğunu, Doha’nın ilerleme kaydettiğini, ancak terörist grupları desteklemeye devam ettiği için yeterli olmadığını’’ söyledi.

Biz Kuveyt’in arabuluculuğuyla Katar’a verilen mühleti uzattık, krizi çözüme ulaştırmak için Katar’ın söz konusu taleplere olumlu cevap vermesini ümit ediyoruz. Atılacak adımları belirlemek için cevap üzerinde çalışacağız.

Alman Dışişleri bakanı, “Körfez krizine en iyi çözüm, terörizm ve aşırılık yanlısı kuruluşlara herhangi bir destek sağlanmamasıdır’’ dedi.  Gabriel, Riyad’ın Katar’dan terörizme olan desteğini durdurması üzerine yoğunlaştığını vurguladı.

Krizin çözüme kavuşabilmesi ve Körfez ülkelerinin birliğinin korunması amacıyla Kuveyt’in arabuluculuğunu desteklediklerini belirten Gabriel, krizin çözümü için el-Cubeyr ile birkaç fikir üzerinde tartıştıklarını söyledi.

Gabriel, Almanya’nın Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyon siyasetine, saygı ve hayranlıkla baktıklarını söyledi.

Yemen’de insani koridorlar açılması, Husi ve Salih uygulamalarının son bulması gerektiğini belirten Gabriel, Irak topraklarının bütünlüğünde yana olduğunu ve bölücü her plana karşı olduklarını ifade etti.