Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan ve BAE’den Yemen’e 500 milyon dolarlık destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Abdulhadi Habtur/Şarku’l Avsat

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) Genel Sekreteri olan Dr. Abdullah Rabia ve BAE Uluslararası İşbirliği Bakanı Reem el-Haşimi tarafından Riyad’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan yetkililer, Suudi Arabistan ve BAE, herhangi bir işbirliğinden önce Birleşmiş Milletler ile işbirliği içinde Yemen’de onlarla birlikte çalışan ortak yardım kuruluşlarının kapasitelerini incelediklerini ve araştırdıklarını söylediler. Sadece Yemen halkı için istekli olan kuruluşlarla birlikte çalışacaklarını belirttiler.

İki ülke, zarar gören 10-12 milyon Yemenliye yardım ederek Yemen’deki gıda kriziyle başa çıkmak için “İmdad” adlı yeni bir insani yardım girişimi başlattı ve uluslararası, bölgesel ve yerel kuruluşlar aracılığıyla gıda ve beslenme sektörlerinin insani ihtiyaçlarını karşılamak için 500 milyon (ülke başına 250 milyon) dolarlık ek destek sağladı.

Dr. Rabia yeni girişimin, Suudi Arabistan ve BAE’den Yemen’deki insani duruma karşılık olarak geldiğine dikkat çekti. Girişimin, Yemen’in tüm il ve bölgelerindeki çocukların yiyecek ve beslenme erişimini sağlamak ve kardeş Yemen halkının acılarını hafifletmek için gıda ihtiyacını gidermeyi amaçladığını belirtti.

Girişimin aynı zamanda koalisyon ülkelerinin 18 milyar doları aşan yardımının, Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt’in Birleşmiş Milletler 2018 İnsani Yardım Planı’na verdiği 1.250 milyar dolarlık desteğin ve Kral Selman Merkezi, BAE Kızılayı ve diğer Koalisyon ülkeleri tarafından yapılan insani çalışmaların bir uzantısı olarak geldiğini söyledi.

Dr. Rabia sözlerine şöyle devam etti: “Amaç para dağıtmak değil, aksine Yemen halkına ulaşmak ve ihtiyacı karşılamaktır. Husi milisleri insani yardımları yağmalayarak yardımların Yemenli vatandaşlara ulaşmasını engellemeye devam ediyor. İran destekli bu milislerin saldırdıkları ve bütün bir ulusun itibarını ihlal ettikleri zaman insani yardım maddelerine zarar vermeleri şaşırtıcı değil. Başından beri, defalarca milislerin yiyecekleri yağma ettiğini söyledik. 65’den fazla gemi ve 624 gıda konvoyu var ve birçoğu yağmalanmış ve çalınmış durumda. Buna rağmen, Yemen’in tüm bölgelerine ulaşmak için koalisyonla birlikte çalışacağız. İhtiyaç sahiplerine ulaşmak ve onlara yardım sağlamak için güvenilir ortaklar seçiyoruz.”

Abdullah, iki ülkenin devamlı olarak bazı medya organları tarafından hedef alınmasına ilişkin bir soruyu yanıt olarak şu ifadelerin altını çizdi: “Krallık ve BAE, düşman veya yandaş medyayı dikkate almıyor, çünkü koalisyon ülkelerinin amacı Yemen halkının acılarını sonlandırmaktır. Ücretli borazanları dikkate almamalı ve Yemenli insanların çıkarlarını gözetmeliyiz. Husi milislerin yaptıklarından dolayı Yemen halkının karşı karşıya kaldığı zorluklar var. Bu insani girişimler, acıların sonlandırılmasını amaçlıyor. Kısa bir süre sonra, yeni bir koalisyon girişimi başlatılacak.”

Dr. Rabia, Yemen’de çalışmak için uluslararası ortak kuruluşların seçilmesi hakkında ise şunları söyledi: “Dürüstlükleri konusunda soru işareti olan bazı kuruluşlar var. Suudi Arabistan ve BAE, güvenilir bir ortak seçme konusunda kararlı. Bu kuruluşların kapasitelerini araştırıyoruz. Kuşkusuz bu örgütleri araştırma ve inceleme konusunda bize yardımcı olan Birleşmiş Milletler ile yan yana çalışıyoruz. Sadece Yemen halkını önemseyen bir örgütle çalışacağız.”

Öte yandan, BAE Uluslararası İşbirliği Bakanı Reem Haşimi ise şu ifadeleri kullandı: “Yeni girişim, Yemen’deki kardeşlerimize yardım etmek amacıyla geldi ve açlıkla mücadele etmek için uluslararası ve yerel örgütler ve Yemen sivil toplumu ile işbirliği içinde ortak bir vizyon ve hedef geliştirdi.”

Haşimi sözlerini öyle sürdürdü: “En çok zarar gören 10 ila 12 milyon Yemenliyi hedef almak istiyoruz. Bunu kuruluşlarla konuştuk. Kuruluşların, bu zorluklarla mücadele etmeye yönelik çabalarını takdir ediyoruz ve halkın yaşamını iyileştirmeye katkıda bulunmayı umuyoruz. Girişim aynı zamanda en çok zarar gören 5 yaş altındaki çocuklara, okul dönemindeki çocuklara, bunların yanı sıra hamile ve emziren kadınlara, yaşlılara ve hastalara odaklanıyor. Yemen’deki gıda güvenliğiyle ilgilenmenin insani bir sorun ve ahlaki bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Husi ihlalleri, Yemen halkı için gerekli olanı, insani ve ahlaki olanı yapmamızı engelleyemez. Husilerin işledikleri suçları Birleşmiş Milletler’e iletiyoruz. Yemen’deki kardeşlerimize karşı vazifemize devam ediyoruz ve onları bırakmayacağız.”