Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan ve BAE, Hudeyde operasyonunu görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed bin Said Al-i Cabir ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Yemen Büyükelçisi Şeyh Şahbut bin Nahyan Al Nahyan, bugün, Riyad’da, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 5 daimi üye ülkesinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Riyad’daki Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı binasında gerçekleşen toplantıda, taraflar, Yemen’de yaşanan son gelişmeler ile Hudeyde operasyonunun yanı sıra, ortak konular üzerine bilgi alışverişinde bulundu.

Toplantıda konuşan Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Bin Said Âl-i Cabir, Arap Koalisyonu ve Yemen Ulusal Ordusu’nun, İran destekli darbeci Husi militanların Yemen’de işgal ettiği bölgeleri kurtarmak için kahramanlık gösterdiğini söyledi.

Yemen’de siyasi çözümün 2216 sayılı uluslararası karar, körfez girişimi ve Yemen ulusal diyalog kongresi sonuçlarının uygulanması şartıyla hala masada olduğunu belirten Cabir, Arap Koalisyonu ve uluslararası toplumun siyasi çözüm istemesine rağmen İran destekli darbeci Husilerin siyasi çözümden kaçındığını dile getirdi.

Yemen’deki insani yardım faaliyetlerine de değinen Cabir, Arap Koalisyonu’nun başlattığı kapsamlı insani yardımlar çerçevesinde sosyal hizmet, yol ve enerji projelerinin tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti. BAE ve Kuveyt’in BM tarafından Yemen için sunulan hibelerin 3’te 1’ini karşıladığını sözlerine ekledi.

Cabir, konuşmasında, Hudeyde operasyonunun başarıyla sonuçlanmasından hemen sonra kentteki insani yardım projesi için belirlenen planın hemen uygulamaya sokulacağını ve Hudeyde Limanı’nın bundan sonra silah kaçakçılığı için değil insani yardım için kullanılacağını ifade etti.