Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan ve Güney Afrika’dan ortak bildiri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, resmi temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan’ı ziyaret etti. Taraflar, başta terör ve aşırılık yanlısı gruplar olmak üzere uluslararası alandaki sorunlarla ortak mücadele etmenin önemini vurguladı.

Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz ve Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa Cidde’deki Selam Sarayı’nda bir araya geldi. Ramaphosa, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın terörizm, aşırılıkçı fikirler ve ırkçılığın reddi konularındaki çabalarını övdü.

Suudi Arabistan’ın söz konusu başlıklara ilişkin attığı adımların sonuncusu Riyad’da kurduğu Aşırılıkçı Fikirlere Karşı Uluslararası Mücadele Merkezi oldu.

Suudi Arabistan -Güney Afrika ortak bildirisinde şu mesaj verildi:

“Kaynağı, türü ve şekli ne olursa olsun terörizmle ve radikalizmle mücadele, devletlerin egemenliklerine saygı gösterme, içişlerine müdahalede bulunmama ve özellikle Körfez bölgesi başta olmak üzere Ortadoğu’da ülkeleri istikrarsızlaştırmaya yönelik her türlü eyleme karşı durma kararlılığının gerekliği çerçevesinde gösterilen ortak çabaların artırılması mühimdir.”

Bildiride, Suudi Arabistan Kralı ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı arasındaki görüşmelerin “verimli ve yapıcı” olduğu ifade edildi. İki lider karşılıklı ilişkilerini gözden geçirdikleri görüşmeler sırasında, “İkili ilişkileri geliştirme ve siyasi, ekonomik, kültürel, askeri ve güvenlik alanlarında iş birliğini arttırma yolları” üzerinde fikir alışverişinde bulundular.
Görüşmelerde ayrıca iki ülke ve kardeş halklarının talepleri doğrultusunda bütün alanlardaki ilişkilerin daha geniş ve kapsamlı ufuklara taşınması, ekonomi ve altyapı projelerinde ortak yatırımların artırılması ve söz konusu yatırımlar için kolaylıkların ve teşviklerin sağlanması amacıyla daha fazla iş birliği ve çaba sarf edilmesi gerekliliği vurgulandı.

Taraflar görüşmeler sırasında, Ortadoğu’daki ve dünyadaki önemli gelişmeler başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası ortak meseleleri gözden geçirdi. Ayrıca Arap Barış Girişimi ve ilgili uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak Filistin halkının yasal haklarının temin edilmesini ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını sağlayacak adil ve barışçıl bir çözümün gerekliliğini vurguladılar.

Taraflar, Yemen’in birliğinin korunması, güvenlik ve istikrarının sağlanması ile birlikte Körfez girişimi ve yürütme mekanizmaları, Yemen Ulusal Diyalog Konferansı çıktıları ve Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararı temelinde söz konusu krize yönelik oluşturulması gereken siyasi çözümün önemini vurguladı. Ayrıca Yemen’deki meşru otoritenin ve bu alandaki çabaların desteklenmesi, Yemen’in tüm bölgelerine yardımları ulaştırılmanın kolaylaştırılması, Husi milislerinin balistik füzelerle Suudi Krallığı’nı hedef alan ve Kızıldeniz’deki güvenliğini tehdit eden eylemlerinin kınanması gerekliliğinin altını çizdiler.

Taraflar, Suriye krizi ile ilgili olarak da Suriye’deki çatışmalarda siyasi çözüme ulaşmanın önemine işaret etti. Cenevre 1 Bildirisi ve Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde Suriye halkının acılarının sona erdirilmesi, Suriye’nin birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması ve Suriye içindeki ve dışındaki mültecilere insani yardımların ulaştırılmasının kolaylaştırılması gerekliliğine dikkat çekti.

Irak hükümetinin bütün Iraklılara yönelik tehdit teşkil eden terörle mücadelede iç cepheyi birleştirmesi ve Irak’ın birliğini ve toprak bütünlüğünü koruyarak iç işlerine yabancı müdahalenin durdurmaya yönelik çabalarına verdikleri desteği dile getirdiler. Taraflar ayrıca Lübnan konusunda Lübnan devletini desteklemenin ve tüm terör örgütlerini silahsızlandırmanın önemini vurguladı.

Açıklamada ayrıca Ramaphosa’nın takdirine ve resmi ziyareti sırasında beraberindeki heyete Krallık tarafından gösterilen sıcak misafirperverliğe karşı teşekkürüne yer verildi.

Devlet Başkanı Ramaphosa, resmi ziyaretinin ardından dün Cidde’den ayrıldı.

Ramaphosa ziyaretinin sonunda Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’nda Cidde Valisi Mushil Bin Macit, Afrika İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Kattan, Krallığın Güney Afrika Büyükelçisi ve bir dizi yetkili eşliğinde uğurlandı.