Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan ve İran hac vazifesi konusunda anlaşmaya vardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Dr. Abdulfettah Meşad, İranlı hac yetkilileriyle, talimatların uygulanması, hac dışında başka konulara girilmemesi ve hacıların güvenliğine dair anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Dr. Meşad, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, Suudi Arabistan’ın Rahman’ın misafirleriyle ilgilenme konusunda hala aynı İslami ve insani yaklaşıma sahip olduğunu söyledi.

Ülkesinin, Mina’da yeni bir yapı inşa etme niyeti taşıdığını belirten Meşad, daha fazla hacıyı kucaklamayı amaçladıklarını ifade etti. Bakan Yardımcısı, bakanlığın tüm hizmet sağlayıcıları takip ettiğini ve bu yıl Suudi Arabistan dışından yaklaşık 1,8 milyon hacının ülkeye gelmesini beklediklerini ifade etti.

Meşad ayrıca, sürekli denetim sayesinde sahte hac kampanyası yürüten bir dizi şirketin de çalışmalarının askıya alındığını ve bakanlığın geçtiğimiz yıl hac mevsiminde bazı farklı şirketlerin izinlerini de iptal ettiğini vurguladı.

Dr. Abdulfettah Meşad’ın Şarku’l Avsat’a verdiği röportajın devamında;

Bu yıl için Hac Bakanlığı’nın en önemli faaliyeti nedir?

2018 Hac mevsimi için Hac planı, bu sezonda çalışan diğer sektörlerle koordinasyon içerisinde Hac ve diğer bakanlıklar arasındaki tüm adımları birleştirmek, aralarından bir uyum sağlamak, hacıların Suudi Arabistan topraklarına yönelik yolculuklarını ve ibadetlerin yapılmasını kolaylaştırmak, ardından da güvenli bir şekilde evlerine dönüşlerini sağlamak çerçevesinde gelişti.

Plan kapsamında ayrıca, modern teknolojilerin operasyonel planlara uyarlanması, sektör düzeyinde uygulanabilir çalışmalara etki etmesi, Hac ve Umre ile ilgili özel çalışmalar, akıllı telefonlar aracılığıyla kalabalık yönetimi, konut idaresi gibi faaliyetler de bulunuyor.

Mukaddes alanlarda uygulanacak en önemli projeler nelerdir?

Tüm imkanların (tuvalet ve yemek) sağlanmasıyla birlikte Arafat’ta sıcağa dayanıklı çadırlar kurulacak ve soğuk için yüksek voltajlı cihazlar kullanılacak.

Mukaddes mekanlarda kule inşa etme fikri hangi aşamaya ulaştı?

Mina içinde ayrıntılı bir plan mevcut. Bölgenin genel görünümü ve özelliklerini korumak için çok katlı binaların inşaatı bu aşamada beş katı geçmeyecek. Aynı şekilde bu binalar, Mina’da hizmet vermeye ve daha fazla hacının barınmasına yardımcı olacak. Hac mevsiminden sonra da bazı binalar inşa edilecek. Bu alanlara dair oluşturulan planların yeniden gözden geçirilmesi konusunda bir çalışma mevcut. Suudi Arabistan, mukaddes mekanların gelişimine daha fazla önem gösterecek.

Hacıların, mukaddes mekanlara ulaşmalarından ayrılmalarına kadar birleşik bir mekanizma mevcut mu?

Şu an “yurt dışındaki hacılar için birleşik bir sistem” olarak adlandırılan elektronik bir sistem var. Bu elektronik sistem kapsamında faaliyet gösteren çok sayıda sektör bulunuyor. Hac işleri bürolarından başlayarak, yurt dışından Hac hizmeti veren şirketler, Hac Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve bu alanda çalışan tüm hükümet sektörleri de bu bağlamda yer alıyor.

Katarlı hacılara yaklaşım nasıl?

Bakanlık, Katar’ın reddetmesinden ve cevap vermemesinden sonra elektronik bir bağlantı oluşturdu. Katar ise bağlantıyı engelledi, ancak Katarlı vatandaşların tıklaması için yeni bir link yayınlanmaya başlandı. Dünyanın herhangi bir yerinden Kral Abdulaziz Havalimanına herhangi bir Katarlının gelme olasılığını takip ediyoruz.

İran hac misyonunun, hac yükümlülükleri onaylandı mı?

İranlı hacılar, dünyanın farklı ülkelerinden gelenler gibi. Bakanlık, İranlı hacılar da dahil olmak üzere tüm hacılara karşı sezon öncesinde tüm sorumluluğunu yerine getirdi. Bakanlığın, Hac konusundaki talimatları üzerinde anlaşma sağlandı. Bu çerçevede de özellikle bir alana veya pazara gitme değil Hacca gitme mevzusu üzerine odaklanıldı. Bu nedenle de tüm misyonlara, Haccın güvenli ve barış içerisinde gerçekleşmesi için tüm yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulunduk. Tüm devlet sektörleri ve Hac faaliyetlerine katılan tüm taraflar, diğer hacılarla olduğu gibi, İranlı hacılarla da iyi ve yakın bir şekilde ilgileniyor.

Diğer ülkelere Hac konusunda önemli bir mesajınız var mı?

Herkes, Haccın siyasal bir mekanizma olmadığının bilincini taşımalı. Aynı şekilde herkes Suudi Arabistan’ın Rahman’ın misafirleriyle ilgilenme konusunda hala aynı İslami ve insani yaklaşımı benimsediğini bilmeli. Allah tarafından bu vatana verilen bu görev, gururla desteklediğimiz bir onurdur. Geçmişte olduğu gibi, bu emanete tüm yetkinlik ve liyakat ile sahip çıkmaya devam ediyoruz. Başta Endonezya, Hindistan ve Pakistan olmak üzere bu yılki yurt dışından gelen hacıların sayısının, 1,8 milyon olması bekleniyor.

Hacılara sunulan Hac programını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Haccın kolaylaştırılması, Mina ve Arafat için sağlanabilecek bazı durumların varlığıyla oluştu. Bu da uygun fiyatlarla ve bazı ek maliyetlerden uzak kamplarda Hac ibadetlerinin sağlanması için bazı şirketlere sunuldu. Bu şirketler, ana hizmet ve düşük fiyat arayan hacılara yardım imkanı tanıyacak. Bu programa tabi olan şirketler temel hizmetler sağlamakta.

Hac kampanyalarıyla nasıl ilgileniliyor, değerlendirme kriterleri nelerdir?

Hac Bakanlığı, Rahman’ın misafirleri için en lüks tekliflerin sunulduğu VIP
reklamları yasakladı. Bu tür reklamların ortaya çıkmasının, kamuoyunu yanılttığına ve propaganda üslubunun temel hizmetlere yansıtılmadığına inanıyorum.

Sahte hac kampanyalarının önüne geçmek için neler yapıyorsunuz?

Sahte kampanyalar pazarlayan şirketleri tespit edip faaliyetlerini durduruyoruz. Bakanlık, sürekli farkındalık, eğitim ve sürekli takip yoluyla bu şirketleri tespit ederek, faaliyetlerini askıya aldı.

Bakanlık, Umre dönemi ve önümüzdeki sezona dair neler planlıyor?

“Rahman’ın misafirlerine hizmet” programıyla, vize muamelesi dolayısıyla, büyüme oranının artacağına inanıyoruz. Özellikle bu yılki Umre dönemi (2018), hacı sayısında önemli bir artış kaydetti, bu artışın 600 bin olduğu tahmin ediliyor. Rakamlardaki artış beklentisi, bu sene Umre alanına 600 yeni şirketin katılımıyla da aynı doğrultuda olacak. Gelecek dönem Muharrem ayının başlamasıyla etkin bir şekilde çalışmaya başlanılacak. Bu sezon geçen yıla göre daha erken başlayacak.

Hac Hackathon gerçekleştirildi. Sonuçlarından istifade etme konusundaki planlarınız nedir?

Bu durum, Beytullah’ın misafirlerinin Hac faaliyetlerini kolaylaştırma konusunda öncü fikirlerden biri oldu. Hac ve Umre Bakanlığı, projeleri gelecekte de desteklemek amacıyla dönem sonunda da Siber Güvenlik Birliği ile doğrudan temaslarını sürdürecek. Bu projeden faydalanma, genel olarak Hac ve Umre sisteminde olsa da sadece Hac Bakanlığı ile sınırlı kalmayacak.