Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, 7 stratejik projenin temelini attı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, yenilenebilir enerji, atom, su arıtma, genetik tıp ve uçak endüstrisi gibi alanları içeren 7 stratejik projenin temelini attı.

Veliaht Prens, Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri’ni ziyareti sırasında ilk nükleer araştırma reaktörü ve Kral Halid Uluslararası Havaalanı’ndaki uçakların geliştirilmesi için bir merkez de dahil olmak üzere üç büyük projenin de temelini attı.

Muhammed bin Selman, Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri’nde Suudi toplumunun genetik özelliklerinin ilk haritasını oluşturacak çalışmaların yapılarak genetik hastalıklara neden olan mutasyonların tespitini hedefleyen Suudi İnsan Genom Merkezi’nin de açılışını yaptı.

Hafci şehrinde güneş enerjisi ile çalışan bir su arıtma tesisinin temelini atan Veliaht Prens, Dammam, Kasım, Medine ve Abha şehirlerinde inkübatör projelerini başlatırken, Yenbu şehrinde de güneş enerjisi ile çalışan ve günde 5 bin 200 metreküp kapasiteye sahip deniz suyu arıtma tesisinin temelini attı.