Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, ABD’yi ziyaret edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’de yayın yapan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman Bin Abdulaziz, Mart ayında, ABD’nin başkenti Washington’un yanı sıra, New York ve San Francisco kentindeki Silikon Vadisi’ne ziyaret gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Gazetede yer alan haberde, Veliaht Prens, Suudi Arabistan’da sürdürülen reform hareketleri kapsamında, dış yatırımcıları ülkesine çekmek amacıyla çeşitli dünya başkentlerine ziyaretlerde bulunacak.

Muhammed Bin Selman’ın, ülkede değişimi sağlayacağından şüphesinin olmadığı yorumuna yer verilen haberde, “Veliaht Prensi’n sadece reform değil olumlu yönde bir değişim de istediği noktasında şüphe yok. Prens tarafından hayata geçirilen reformlar, Suudi Arabistan’ın dünyadaki teknoloji merkezlerinden biri haline gelme noktasındaki ciddiyetini ortaya koyuyor” ifadeleri kullanıldı.

Haberde, Amazon ve Apple gibi büyük teknoloji şirketlerinin yakın zamanda Suudi Arabistan’da geniş çaplı yatırımlara imza atma hazırlığında olduğuna vurgu yapıldı.

Petrole dayanan ekonomik düzeni aşma yolunda

WSJ’de yer alan haberde, ayrıca, Suudi Arabistan’ın son 30 yılda sadece petrole dayanan ekonomik düzeni aşma yolunda önemli adımlar attığı ve Muhammed Bin Selman tarafından ortaya konan 2023 vizyonu ile bu adımların artıldığına dikkat çekilerek, Suudi Arabistan’daki değişimin en büyük destekçisinin ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan 30 yaş altı gençler olduğu kaydedildi.

Suudi Arabistan’ın, değişim ve reform yolunda attığı ciddi adımlarla dış yatırımcıları cezbettiğine işaret edilen haberde, Riyad yönetiminin, Katar’a Yemen’de kendisine karşı savaş yürüten İran destekli çeşitli şüpheli örgütlere destek vermesinden dolayı bu ülkeye boykot uyguladığına yer verildi.