Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Veliaht Prens’in ABD ziyaretine odaklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in başkanlığında Riyad’daki Yemame Sarayı’nda düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, Veliaht Prens’in ABD’ye gerçekleştirdiği resmi ziyarette Başkan Donald Trump ve üst düzey yetkililer ile yapacağı görüşmelerden olumlu neticeler beklediklerine dikkat çekilerek, iki dost ülke arasındaki derin ilişkilere işaret edildi.

Kurul tarafından yapılan açıklamada, toplantı esnasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Yemen’deki durumla ilgili yayınlanan, İran tarafından desteklenen ve Suudi Arabistan topraklarını hedef alan Husi milisleri şiddetle kınayan bildirinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Toplantıda, Malezya, Singapur ve Filipinler’e resmi ziyaret gerçekleştirerek, üst düzey yetkililerle ikili ilişkileri güçlendirme amacıyla görüşen Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz, ziyaret sonuçlarına dair değerlendirmede bulundu.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakan Vekili Dr. Assam bin Suud bin Said, toplantının ardından Suudi Basın Ajansı’na (SPA) yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun, Suriye’de insan hakları konusundaki ihlallerini belgeleyen Uluslararası Bağımsız Soruşturma Komisyonu’nun Suriye konusundaki çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını vurguladı. Suriye halkının istekleri ve Suriye topraklarının birliğini sağlamak için Suriye krizinin çözümüne yönelik uluslararası çabaları desteklediklerini kaydetti.

Bakanlar Kurulu’nda, ikinci dönem için seçilen Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve dördüncü dönem için seçilen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tebrik edildiğini bildiren Vekil, Kral Selman himayesinde, Kültür ve Enformasyon Bakanlığı tarafından ‘Kitap, Dönüşümün Geleceği’ başlığı altında düzenlenen Riyad Uluslararası Kitap Fuarı’nın açılışına değindikleri bilgisini de verdi.

Dr. Assam bin Suud bin Said, Bakanlar Kurulu’nda Suudi Arabistan’ın içişlerine dair bir takım kararlar alındığını da belirtti.

Dr. Assam bu kararlar hakkında şu bilgileri verdi;

“Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanlığı ile Japonya Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı arasında küçük ve orta ölçekli işletmelerde işbirliği mutabakatının onaylanmasına, Suudi Arabistan Teknik ve Mesleki Eğitim Genel Organizasyonu ile Kore Cumhuriyeti Teknik Eğitim ve Araştırma Enstitüsü arasında teknik ve mesleki eğitim konusunda işbirliği yapılması amacıyla hazırlanan taslak mutabakatın onaylanmasına, Suudi Arabistan Konut Bakanlığı ile Ürdün Bayındırlık ve İskan Bakanlığı arasında konut alanında işbirliği için mutabakatın onaylamasına ve Kraliyet kararnamesi çıkarılmasına, Suudi Basın Ajansı ve Kyodo Haber Ajansı arasında haber işbirliği alanında mutabakatın onaylamasına ve Kraliyet kararnamesi çıkarılmasına, Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Kenti ile Avrupa Patent Ofisi arasında patent alanında işbirliği için hazırlanan mutabakat anlaşmasının onaylanmasına Kraliyet kararnamesi çıkarılmasına, Suudi Arabistan’daki Genel Eğlence Otoritesi ile ABD’deki Uluslararası Eğlence Parkları ve Turistik Tesisleri Organizasyonu arasında eğlence alanında işbirliği amacıyla hazırlanan taslak mutabakatın onaylanmasına, Suudi Arabistan Enerji Verimliliği Merkezi’nin kuruluşunu onaylamaya ve Suudi Arabistan’da 3 şube açmak isteyen First Abu Dhabi Bank’ın lisansının onaylamaya karar verdi.”