Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Yemen’de çocuk hakları ihlali iddalarını reddeddi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, BM tarafından, Yemenli çocuklara hak ihlali uyguladıkları iddiasını içeren herhangi resmi bir açıklama almadıklarını söyledi. Bu konudaki haberlerin arka planında ise, BM’nin her yıl hazırladığı, ‘Silahlı çatışmalar ve çocuk’ taslak raporun basına sızdırılması var.

Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Dr. Abdullah Muallimi, bir Amerikan gazetesinde yer alan iddialara karşı, Riyad’a, Yemenli çocuklara yönelik hak ihlalleriyle ilgili herhangi resmi bir açıklamanın ulaştırılmadığını söyledi.

Muallimi şöyle dedi, “Suud Heyeti, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Silahlı çatışma ve çocuk konularından sorumlu yetkililerle sürekli temas ve danışma halindedir ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmaktadır.”

Muallimi, Amerikan gazetesinde yayınlanan haberde; Suudi Arabistan’ın BM tarafından kara listeye alınacağına dair iddialarla ilgili soruya, “Bu konuda bize iletilen herhangi bir bilgi kesinlikle yok” dedi.

BM, her yıl silahlı çatışmalar ve çocuk konulu özel bir rapor hazırlıyor. Bu rapor önce BM Genel Sekreterliği’ne, ardından da BM Güvenlik Konseyi’ne sunuluyor.

Geçtiğimiz yıl BM, söz konusu rapora Suudi Arabistan’ı da yazmış. Ancak, Riyad heyeti kendilerine, gizli kalmış gerçekleri tüm yönleriyle açıklayınca isimlerini kaldırılmıştı.

Öte yandan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuveyt’e yaptığı ziyaret sırasında yaptığı açıklamalar, Suudi Arabistan ve BM ilişkileri konusunda olumlu intiba bıraktı. Aynı zamanda BM’nin geçmişte ya da hâlihazırda Suudi Arabistan’a bir baskıda bulunmayacağı izlenimi yarattı.

Dün, bir Amerikan gazetesinde BM’nin silahlı çatışmalar ve çocuk üzerine hazırladığı raporun taslağını yayınlanmıştı. Bu taslak metinde, Suudi Arabistan’nın Yemenli çocuklara hak ihlali gerçekleştirdiği iddiası yer alıyordu.

Haberin sızdırıldığı kaynaklara ulaşan Şarku’l-Avsat, yetkililerin, “Basına sızdırılmış bu metin resmi değil. Dolayısıyla bunun üzerine tutum inşa edilemez” dediklerini aktardı.

BM ise raporun henüz hazır olmadığını ifade ederek, ‘silahlı çatışmalar ve çocuk’ konulu rapor hazırlandığında resmi olarak yayınlanacağını açıkladı.