Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Yemen’de sekiz yeni imar projesi başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik yardımları sürüyor. Yapılan açıklamalar darbeci Husi milislerinin neden olduğu yıkımın üstesinden gelmek için Yemen’in dört bir yanında kalkınmaya yönelik projelerin sürdürülmeye devam edileceği yönünde.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al-i Cabir’in katılımıyla, Suudi Arabistan’ın denetim hizmetleri ve mali desteğiyle başlayan Yeniden Yapılandırma Programı kapsamında bugün Mahra’da sekiz yeni imar projesinin temel atma töreni gerçekleşti.

Suudi Arabistan, Yemen’in dört bir yanında kararlılıkla sürdürdüğü projeleriyle ülkeye kardeş desteğini sürdürüyor. Suudi Arabistan ayrıca Yemenlilerin hayatlarında öncelikli olan çeşitli sektörlerde, altyapı ve temel hizmetler alanlarında, ekonominin yeniden canlandırılması ve istihdam olanaklarının yaratılması için destek vermeye devam ediyor.

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, temel atma töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Suudi Arabistan, Yemen’de hayata geçirdiği projelerle her alanda liderliğini koruyor. Risklerin ve sıkıntıların büyüklüğünün farkında olmasına rağmen inisiyatif aldı ve Yemen’i destekledi. Bugün kalkınma ve yeniden yapılandırma programı çerçevesinde hizmet ve eğitim alanlarında birçok önemli kalkınma projesini başlatıyoruz. Bunların hepsi Suudi Arabistan’ın Yemen’deki kardeşlerine yönelik samimi duygularının birer işaretidir. Suudi Arabistan yönetimi ve halkına, Kral Selman bin Abdulaziz’e ve Büyükelçi Muhammed Al-i Cabir’e teşekkürlerimi sunuyorum.”

Yemen Yeniden Yapılandırma Programı Direktörü Büyükelçi Muhammed Al-i Cabir de yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın Yemen’in meşruiyeti konusundaki tutumunun ve Yeniden Yapılandırma Programı kapsamındaki inşa projelerinin Yemen’in dört bir yanında sürdürmeye devam edeceğini yineledi.

Büyükelçi Al-i Cabir, Suudi Arabistan’ın Yemen halkı için güvenlik ve istikrarı yeniden tesis etme, tüm bölgelerde terörle mücadele çabalarını sürdürme ve insanların ihtiyaçlarını karşılayacak etkili projelerle umut olmaya çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

Büyükelçi, Mahra’da bir üniversite ve bir sağlık kompleksi kurulması projelerinin yanı sıra Nashton Limanı’nın ve yönetim merkezi Gayda’daki havalimanının iyileştirilmesi ile yol genişletme çalışmalarının projeler arasında yer aldığını sözlerine ekledi. Mahra’da su tesisleri ve elektrik santrallerinin tamiri de dahil yürütülen çalışmaların 18 ay sürmesi ve toplam 133 milyon dolara mal olması bekleniyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun Yemen’de insani yardım çalışmalarının yanı sıra iyileşme ve gelişmeyi hızlandırmayı da hedeflediğini sözlerine ekleyen Büyükelçi, İran destekli Husi milislerinin 2011’de Yemen halkının barışçıl yürüyüşünü, hayatlarını ve büyük umutlarla başlayan siyasi süreci bozmaya çalıştıklarını söyledi.

Mahra’da başlatılan sekiz proje de şöyle sıralandı:

1- Kral Salman Eğitim ve Tıp Şehri (1. aşama)
2- 200 yatak kapasiteli Kral Selman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
3- Gayda Hastanesi’nin kapasitesinin artırılarak diyaliz merkezi, yoğun bakım ünitesi, ameliyathane ve acil servis departmanı kurulması
4- Gayda su tesislerinin genişletilmesi, su tesisatlarının tamiri, su depolarının inşası ve su kaynaklarının artırılması
5- Nashton Limanı genişletme çalışması
6- Mahra şehir içi yolların yenilenmesi
7- Gayda elektrik santrallerinin tamiri ve kapasitesinin artırılması
8- Gayda Havaalanı’nın yenilenmesi