Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Yemen’deki hastanelere yakıt yardımı yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, Riyad’ın Yemen’e yönelik destekleri kapsamında istisnasız tüm vilayetlerdeki hastanelere yakıt desteği yapıldığını açıkladı.

Al Cabir, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nin Yemen’e yönelik yardım projelerinin devam ettiğini işaret ederek Suudi Arabistan’ın yakıt yardımının Husilerin kontrolü altındaki bölgeler de dahil olmak üzere tüm hastanelere gönderildiğini kaydetti.

Dünya Gıda Programı (WFP) Twitter’daki Arapça sayfasında “Yemen’de yakıt almak zor. Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi sayesinde ülke genelindeki tüm hastane ve su tesislerine yakıt sağlanabilir” ifadelerine yer verdi.

Merkez dün Hudeyde eyaletinde darbeci milislerden özgürleştirilen Havha ve Hays beldelerine insani yardımda bulundu. Yardım kapsamında iki beldeye 22 bin gıda kolisi gönderildi.

Suudi Arabistan 2 gün önce, Husi darbesi nedeniyle çöken Yemen ekonomisine katkıda bulunmak için Yemen Merkez Banka’sına 2 milyar dolar yatırılmasını öngören bir anlaşma imzaladı.

Al Cubeyr anlaşma hakkında “Krallık, Husi darbesi nedeniyle çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalan Yemen halkının acılarını hafifletmek için Yemen Merkez Bankası’na 2 milyar dolar daha yatırdı” dedi.

Suudi Arabistan’ın Yemen’e verdiği kredi, diğer para birimleri karşısında Yemen Riyali’nin daha fazla değer kaybetmesini önleyerek piyasanın istikrarını sağladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Yemen hakkında yaptığı son açıklamasında uluslararası toplumun Suudi Arabistan’ın meşruiyetini destekleyen Arap Koalisyonu’na olan desteğini vurguladı. Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik yardım faaliyetlerine övgüde bulundu.