Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Yemen’deki insani durumun iyileştirilmesi için kapsamlı bir plan hazırladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Yemen’deki insani durumu iyileştirmek için Yemen’in bütün bölgelerine insani yardım ve ticari tırların ulaştırılması dahil 11 insani girişimi içeren kapsamlı bir plan uygulanacağını duyurdu.

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al-i Cabir, Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu Resmi Sözcüsü Türki el-Maliki ile dün akşam saatlerinde düzenlediği ortak basın toplantısında, Yemen’deki insani durumun iyileştirilmesi, ülkenin her yerine insani yardım ve ticari tırların yanı sıra, yakıt ve diğer temel ihtiyaçların gönderilmesini kapsayan 11 insani girişim planında son rötuşların yapıldığını ve planın uygulanmasıyla Yemen’deki gıda, yakıt ve sağlık durumunun 2017 yılı boyunca sağlanan yardımdan daha büyük bir yardımın ulaştırılacağını söyledi.

Al-i Cabir, açıklamasında, Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’nun, dün itibariyle Hudeyde limanını açtığını ve 30 günlüğüne limana petrol sevkiyatına izin verileceğini dile getirdi.

Gıda yardımları Hudeyde limanına ulaştı

Yemen’deki insani krizle mücadele etmek için Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından gönderilen 4 yük gemisinin Hudeyde limanına giriş yaptığını ve Yemen’deki limanlar ile Suudi Arabistan’a açılan kara sınırlarının açıldığını belirten Al-i Cabir, “Husilerin bütün engellemelerine rağmen koalisyon güçleriyle işbirliği halinde, Yemen’in bütün bölgelerine insani yardımların ulaşması için güvenli güzergahlar belirledik” dedi.

Yemen’e insani yardım ulaştırılması ve Suudi Arabistan tarafından belirlenen insani girişimin uygulanması için Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu ile koordineli bir şekilde, Birleşmiş Milletler (BM) ve insani kurumlarıyla acil toplantı düzenleme girişimlerinde bulunduklarını ifade eden Al-i Cabir şunları kaydetti; “Ülkemiz ve vatandaşlarımızın, İran destekli Husi militanların balistik füze saldırılarıyla karşı karşıya olduğu bu dönemde Husi militanlarının zulümlerini ve insani yardımları çalmasını engellemeye çalışıyoruz.”

“İran bölgeye militanlarını gönderdi”

Husi militanların Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarını, Yemen halkına ölümden başka bir şey vermeyen İran’ın desteğiyle düzenlediğini, İran’ın Husilere silah yardımı yapmasının yanı sıra, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararlarına aykırı olarak Yemen’e Devrim Muhafızları ve Hizbullah militanlarını gönderdiğini dile getiren Al-i Cabir, İran tarafından Yemen’e gönderilen Devrim Muhafızları güçlerinin, ülkeye balistik füze soktuğunu ve Husilere bu füzeleri Suudi Arabistan’a karşı nasıl kullanacaklarına dair eğitim verdiklerini sözlerine ekledi.

Açıklamasında, Yemen’de Meşruiyeti Koruma Koalisyonu’na karşı, medya aracılığıyla yürütülen karalama kampanyalarına dair soruları yanıtlayan Al-i Cabir, İran’ın bazı uluslararası kuruluşlara sızarak, bu kuruluşlara bölgeye dair yalan bilgiler verdiğini, medyanın ise İran tarafından verilen yalan bilgiler üzerine haber yaptığını kaydetti.

11 bin 326 İran destekli Husi militanını öldürüldü

Ortak basın açıklamasında söz alan Meşruiyeti Koruma Koalisyonu Resmi Sözcüsü Türki el-Maliki, Yemen’deki krizin başlangıcından bu yana 11 bin 326 İran destekli Husi militanını öldürdüklerini, meşru hükümet güçlerinin ise 6 bin 730 kayıp verdiğini ifade ederek, Suudi Arabistan sınırlarını ihlal etmeye kalkışanlara sınırların mezar olacağı uyarısında bulundu.

Çatışmaların başlangıcından sonra Yemen’de bulunan 85 ülke vatandaşlarını güven içinde Yemen’den çıkardıklarını ve ülkeye 196 tonluk gıda ve ilaç yardımı ulaştırdıklarını söyleyen el-Maliki, Yemen’deki çeşitli havaalanları ve limanlardan 13 bin 741 kişinin çıkış yapmasını sağladıkları bilgisini verdi.

Husiler, Suudi Arabistan’a 83 balistik füze saldırı girişimi yaptı

Suudi Arabistan’a yönelik balistik füze saldırılarına da değinen el-Maliki, Husilerin Suudi Arabistan’a 83 balistik füze saldırısı girişiminde bulunduğunu ve Suudi Arabistan’daki çeşitli boş arazilere Husiler tarafından atılan roket sayısının 65 bin 942’ye ulaştığını kaydetti. Husilerin Suudi Arabistan’a yönelik balistik füze saldırılarını sürdürdüğünü dile getiren el-Maliki, saldırıların süreklilik arz etmesinin, balistik füzelerin gıda yardımlarıyla birlikte Husilere ulaştırıldığını kesinleştirdiğini vurguladı.

Yemen topraklarının yüzde 85’i Meşru hükümet kontrolünde

Koalisyon güçlerinin operasyonlara başladığı tarihlerde, Yemen topraklarının yüzde 95’inin Husilerin kontrolünde olduğunu, ancak gelinen noktada Yemen topraklarının yüzde 85’inin meşru hükümet kontrolüne geçtiğini aktaran el-Maliki, “Koalisyon olarak, özgürleştirilmiş bölgelerde çeşitli kalkınma ve istikrar projelerini hayata geçirdik” şeklinde konuştu.

“Füze rampalarını gördüğümüz yerde imha ediyoruz”

Basın toplantısına katılan Şarku’l Avsat muhabirinin, Husilerin balistik füzelerinin rampalarının yerleri hakkındaki sorusuna cevap veren el-Maliki, Husilerin balistik füze rampalarının Yemen’in kuzeyindeki Hacca ve Sada bölgelerinde sakladıklarını ifade ederek, koalisyon güçlerinin söz konusu rampaları takip ettiğini ve görüldüğü yerde imha ettiğini sözlerine ekledi.

Fransa, füze saldırılarını kınadı

Fransa, Husi isyancılar tarafından Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’a yönelik düzenlenen balistin füze saldırılarını kınadı.

Yemen Islah Topluluğu Hareketi ise dün yayınladığı açıklamada, Husilerin, Riyad’a yönelik balistik füze saldırılarını kınayarak, Husilerin bu faaliyetlerle Yemen’i bir hesaplaşma bölgesi ve çevresine tehdit saçan bir ülke haline getirmek istediğini belirtti.